Czy pieniądze otrzymane w ramach spłaty są dochodem i podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, gdy spadek przypada kilku osobom, do momentu podziału spadku lub jego skutecznego rozwiązania, uznaje się, że zachodzi współwłasność. Konkretna alokacja składników spadku między spadkobierców następuje dopiero po skutecznym podziale spadku. Podział ten może być dokonany za odpłatnością lub bez niej. W przypadku odpłatnego podziału spadku pojawia się pytanie: kiedy podpisanie umowy o podziale spadku nie generuje obowiązku podatkowego PIT?
Według interpretacji wielu izb skarbowych, odpłatny podział spadku nie powoduje obowiązku podatkowego PIT, jeśli spłata nie przekracza wartości udziału spadkowego. Zatem odpłatna sprzedaż nabytej rzeczy lub prawa w ramach spadku nie może przekroczyć pierwotnego udziału, co oznacza, że podział spadku nie może prowadzić do korzyści finansowej dla żadnej ze stron.
Jeśli nabyta w ramach spadku jest nieruchomość, warto pamiętać o przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Zgodnie z nim, sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku PIT, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od daty nabycia – przypomina Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Jak liczyć ten okres w przypadku dziedziczenia? Kodeks cywilny stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek wraz z jego otwarciem. Oznacza to, że data nabycia nieruchomości to data śmierci spadkodawcy, a od tego momentu musi upłynąć pięć lat, aby sprzedaż nieruchomości została zwolniona z podatku PIT.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!