Wszystko, co inwestor musi wiedzieć o decyzji środowiskowej. Część trzecia

W poprzedniej części naszego przewodnika dotyczącego decyzji środowiskowych omówiliśmy formalności administracyjne, które musi spełnić inwestor, oraz dokumenty, które są wymagane do złożenia organowi decyzyjnemu.

Decyzja środowiskowa a proces wydawania pozwolenia na budowę

Decyzja środowiskowa odgrywa kluczową rolę w procesie wydawania pozwolenia na budowę. Jest to etap, który zasługuje na szczegółowe omówienie, ponieważ ma fundamentalne znaczenie dla dalszych decyzji administracyjnych związanych z projektem. Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl wyjaśnia, że każdy projekt budowlany musi być zgodny z założeniami przyjętymi w decyzji środowiskowej. Jeżeli organ wydający pozwolenie na budowę stwierdzi niezgodność projektu z przepisami, może zażądać od inwestora usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w wyznaczonym terminie. Brak działania ze strony inwestora w tym zakresie skutkuje wydaniem decyzji odmownej w zakresie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Natomiast jeśli projekt jest w pełni zgodny z decyzją środowiskową, organ nie ma prawnego uzasadnienia, by zakwestionować jego zapisy. W rezultacie decyzja środowiskowa pełni rolę decyzji wstępnej dla pozwolenia na budowę, definiując jego treść i uniemożliwiając organom administracyjnym podważanie już uzyskanej decyzji środowiskowej.

Stanowisko to potwierdza orzecznictwo sądowe, które podkreśla kluczową rolę decyzji środowiskowej w procesie inwestycyjnym. Na przykład, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 kwietnia 2016 r. (sygn. akt: II SA/Łd 530/15) jasno pokazuje, że decyzja środowiskowa jest wiążąca dla organu wydającego pozwolenie na budowę i nie może być zakwestionowana, jeżeli projekty zgodnie realizują jej postanowienia. W omawianym przypadku inwestor otrzymał pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany, który był zgodny z decyzją środowiskową. Apelacja złożona przez jednego z właścicieli sąsiednich nieruchomości nie kwestionowała bezpośrednio pozwolenia na budowę, ale odnosiła się do postanowień decyzji środowiskowej, na podstawie której zostało ono wydane. Wyrok ten podkreśla, że zgodność z decyzją środowiskową skutecznie wiąże ręce organowi wydającemu pozwolenie na budowę, eliminując możliwość jej podważenia.

Podobne stanowisko zostało przyjęte w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 grudnia 2012 r., II OSK 1483/11, co potwierdza, że decyzja środowiskowa ma fundamentalne znaczenie w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024