Czy do budowy przyłączy potrzebne jest pozwolenie czy tylko zgłoszenie?

Do budowy przyłączy nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Wybór między budową przyłącza ze zgłoszeniem czy bez, zależny jest od inwestora.

Zgodnie z prawem, inwestor nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę przyłączy. Wszelkie wątpliwości wynikają najczęściej z braku zrozumienia znowelizowanego prawa budowlanego dotyczącego obowiązku zgłoszenia. Inwestor budujący przyłącze ma możliwość wyboru między dwiema procedurami: może zdecydować się na budowę w oparciu o zgłoszenie (wtedy działa na podstawie artykułu 30 prawa budowlanego) lub bez niego (według kryteriów z art. 29a prawa budowlanego). Celem nowelizacji było przede wszystkim skrócenie czasu potrzebnego na zakończenie prac budowlanych oraz usprawnienie relacji między inwestorami a przedsiębiorstwami energetycznymi, gazowymi i wodno-kanalizacyjnymi. Jakie są różnice między tymi procedurami?

Na podstawie zgłoszenia

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 20 prawa budowlanego, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłączy (elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych), niezależnie od tego, czy łączą one się z jakimkolwiek obiektem budowlanym, czy prowadzą na niezabudowane działki. Jeśli inwestor decyduje się na budowę przyłącza poprzez zgłoszenie, musi postępować zgodnie z warunkami z artykułu 30 ustawy. Musi zgłosić budowę do właściwego dla danej lokalizacji organu administracyjno-budowlanego. W zgłoszeniu musi uwzględnić szczegóły takie jak: rodzaj, zakres, metoda wykonania oraz termin rozpoczęcia prac budowlanych. Wraz ze zgłoszeniem przedstawia się również projekt zagospodarowania terenu wraz z opisem technicznym instalacji, przygotowany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, oświadczenie o prawie do korzystania z danej nieruchomości w celach budowlanych oraz, jeśli wymagają tego przepisy, stosowne rysunki, szkice lub inne pozwolenia. Organ administracyjno-budowlany ma prawo wyrazić sprzeciw wobec planów budowlanych w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia. Ważne jest, aby pamiętać, że rozpoczęcie prac budowalnych musi nastąpić nie później, niż 2 lata do zgłoszonego terminu ich rozpoczęcia – przypomina Bartosz Antos z witryny www.grunttozysk.pl. Dodatkowo, zgodnie z artykułem 57 prawa budowlanego, inwestor musi dołączyć powiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego (lub wniosku o pozwolenie na jego użytkowanie) wraz z potwierdzeniem odbioru wykonanych przyłączy. Jeśli podczas analizy zgłoszenia organ administracyjno-budowlany dostrzeże braki w dostarczonej dokumentacji, inwestor będzie zobowiązany do uzupełnienia brakujących dokumentów w określonym przez urząd terminie. W przypadku braku działań może wystąpić sprzeciw wobec budowy przyłączy.

Bez zgłoszenia

Zaktualizowane przepisy, szczególnie art. 29a prawa budowlanego, umożliwiają inwestorowi budowę przyłączy bez zgłoszenia. Inwestor, wybierając taką opcję, musi stworzyć plan sytuacyjny na podstawie kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Co do samej konstrukcji przyłączy, w zależności od ich rodzaju zastosowanie mają różne podstawy prawne – prawo energetyczne lub ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Inwestor ma swobodę wyboru jednej spośród zaprezentowanych opcji. Nie może natomiast łączyć wytycznych – jeśli zdecydował się na zgłoszenie budowy, nie może stosować art. 29a prawa budowlanego. Wprowadzenie różnych możliwości i pozostawienie wyboru inwestorowi miało na celu uproszczenie procesu tworzenia przyłączy oraz skrócenie czasu potrzebnego na ich realizację.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024