Zakup działki przez obcokrajowca – kiedy będzie to możliwe?

Zakup nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców podlega pewnym restrykcjom i wymaga spełnienia wielu warunków. Nabycie prawa własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca jest ograniczone. To samo dotyczy nabycia lub objęcia przez cudzoziemca udziałów lub akcji w polskich spółkach handlowych, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości w Polsce. Pierwszym istotnym ograniczeniem jest konieczność uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Jak ubiegać się o zezwolenie?

Aby otrzymać stosowne zezwolenie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Niestety, na stronach ministerstwa nie ma gotowego formularza, więc konieczne jest oparcie się na wytycznych zawartych w przepisach. Szczególnie ważne są przepisy ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, a także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 20 czerwca 2012 r. dotyczące wymaganych informacji i dokumentów dla cudzoziemca starającego się o zezwolenie na nabywanie nieruchomości. Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 1570 złotych, która powinna zostać uregulowana poprzez przelew na rachunek bankowy Urzędu Dzielnicy Mokotów w Warszawie lub w kasie tego urzędu.

Elementy wniosku o uzyskanie zezwolenia

Na podstawie przepisów z ustaw, wniosek o uzyskanie zezwolenia powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące wnioskodawcy (imię, nazwisko, obywatelstwo, adres zamieszkania), oznaczenie nieruchomości (adres, rodzaj, powierzchnia), dokładne dane zbywcy nieruchomości, informacje o umowie, na podstawie której nastąpi przeniesienie własności, cel nabycia (jeśli dotyczy działalności gospodarczej) oraz źródło pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na zakup nieruchomości. Wnioskodawca powinien również określić, czy jest już właścicielem lub użytkownikiem wieczystym innej nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć także odpowiednie dokumenty, takie jak dokumenty potwierdzające związki cudzoziemca z Polską, kopie dokumentów tożsamości, wypis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów z mapą ewidencyjną, dokumenty dotyczące zmian gruntowych, informacje o przeznaczeniu nieruchomości w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego, oraz oświadczenie zbywcy o chęci sprzedaży nieruchomości.

Kiedy możliwe jest uzyskanie zezwolenia?

Zezwolenie jest wydawane, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie może stanowić zagrożenia dla obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie może przeczyć polityce społecznej i zdrowotnej państwa. Po drugie, cudzoziemiec musi wykazać swoje związki z Polską. W jaki sposób można to udowodnić? Można wskazać np. polskie pochodzenie, małżeństwo z obywatelem Polski, posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydencję długoterminową UE, bycie członkiem zarządu firmy bez osobowości prawnej z siedzibą w Polsce kontrolowanej przez cudzoziemców lub prowadzenie działalności gospodarczej lub rolniczej w Polsce.

Ograniczenia

Istnieją limity w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Powierzchnia nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć 0,5 hektara, jeśli ma służyć do celów mieszkaniowych. Natomiast w przypadku nabywania nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej lub rolniczej, powierzchnia nieruchomości powinna być uzasadniona potrzebami wynikającymi z prowadzonej działalności. Nie można zatem spodziewać się zakupu dużych obszarów ziemi przez cudzoziemców. Zakup nieruchomości ma zazwyczaj charakter symboliczny.

Wyjątki od wymogu uzyskania zezwolenia

W większości przypadków cudzoziemcy muszą uzyskać zezwolenie. Istnieją jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy nie jest to konieczne. Nie wymaga się zgody w przypadku: nabycia odrębnego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości użytkowej przeznaczonej na garaż, nabycia nieruchomości przez cudzoziemca zamieszkującego w Polsce od co najmniej 5 lat od momentu uzyskania zezwolenia na pobyt stały i innych sytuacji.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024