Kiedy możliwe jest uzyskanie warunków zabudowy dla działki rolnej?

W jakich sytuacjach inwestor planujący wykorzystać na cele gospodarcze grunt rolny, może starać się o uzyskanie warunków zabudowy?

Decyzja określająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu reguluje zasady zmiany sposobu wykorzystania terenu poprzez wzniesienie budynku lub wykonanie innych prac budowlanych na danym obszarze. W jakich sytuacjach inwestor planujący wykorzystać na cele gospodarcze grunt rolny może ubiegać się o taką decyzję administracyjną?

Warunki zabudowy nie są wydawane dla obszarów, na które nałożony został obowiązek uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, czyli dla gruntów rolnych klas I-III. Warto jednak zwrócić uwagę na zmienioną treść ustawy o ochronie gruntów rolnych, zgodnie z którą zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III nie będzie wymagana, jeśli dane nieruchomości spełnią kilka warunków jednocześnie.

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych klas I-II może zostać zrealizowana jedynie wtedy, gdy przynajmniej połowa powierzchni każdej zwartej części terenu znajdzie się w obszarze zwartej zabudowy. Według prawa, pojęcie zwartej zabudowy oznacza grupę nie mniej niż pięciu budynków (oprócz budynków o charakterze gospodarczym), gdzie największa odległość pomiędzy sąsiadującymi budynkami nie przekracza 100 metrów – tłumaczy Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Obszar zwartej zabudowy wyznacza się poprzez linię poprowadzoną w odległości 50 metrów od zewnętrznych krawędzi budynków tworzących zwartą zabudowę lub granic działek, na których się znajdują – przy zastrzeżeniu, że odległość od tych granic nie może być większa niż 50 metrów. Ponadto, działka powinna być w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej, która zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jest działką zabudowaną, której rozmiar i inne cechy umożliwiają prawidłowe korzystanie z budynków i urządzeń na niej zlokalizowanych. Dodatkowo, grunt odralniany nie powinien znajdować się dalej niż 50 metrów od drogi publicznej. Nowelizacja wprowadza także ograniczenia co do wielkości działek, których przeznaczenie chcemy zmienić. Powierzchnia takich działek nie może przekroczyć 0,5 ha, niezależnie od tego, czy jest to jedna całość czy kilka odrębnych części. Jeśli więc mamy do czynienia z gruntem klasy I – III, który spełnia wszystkie wymagane przez ustawodawcę kryteria, nie będzie wymagana zgoda na odrolnienie, co oznacza możliwość starania się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024