Przepisy budowlane umożliwiają konstrukcję domków letniskowych o określonych parametrach bez konieczności uzyskiwania pozwolenia.
Zgodnie z regulacjami, wolnostojące, parterowe budynki rekreacyjne mogą być wznoszone bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Budowę można rozpocząć już 30 dni po złożeniu zgłoszenia, pod warunkiem, że w tym okresie starosta (lub prezydent miasta) nie wyrazi sprzeciwu w postaci decyzji administracyjnej.
Domek letniskowy, który może być wzniesiony na podstawie zgłoszenia, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 mkw. Ponadto, na każde 500 mkw działki można wybudować tylko jeden taki obiekt, który musi być przeznaczony wyłącznie do wypoczynku okresowego.
W przypadku istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, planowane działanie inwestora musi być zgodne z jego postanowieniami. Domek letniskowy może zostać wybudowany na obszarze przeznaczonym w planie pod rekreację. Dla obszarów bez obowiązującego planu miejscowego, wniosek o decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu nie jest konieczny, jeśli budowa będzie oparta na zgłoszeniu. Starosta może jednak w takiej sytuacji sprzeciwić się planowanej inwestycji, argumentując to negatywnym wpływem na środowisko. Ta przesłanka nie została jednak dokładnie sprecyzowana przez ustawodawcę. Niemożliwe jest precyzyjne określenie, kiedy i w jaki sposób budowla rzeczywiście wpłynie negatywnie na środowisko, co utrudnia stosowanie takich uprawnień w praktyce.
Kolejnym ograniczeniem dotyczącym lokalizacji planowanego domku letniskowego, niezależnie od tego, czy ma być wzniesiony na podstawie zgłoszenia czy pozwolenia, jest prawo wodne, które nadal zabrania budowy w odległości 100 metrów od linii brzegowej jezior i rzek.
Jeśli planowane przedsięwzięcie spełnia określone warunki, aby mogło zostać wzniesione na podstawie zgłoszenia, inwestor musi dołączyć szkice i rysunki, które precyzyjnie przedstawiają położenie domku letniskowego, oraz oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W przypadku budowy, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i ma być zrealizowana na terenie bez planu miejscowego, należy wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy i dołączyć je do wniosku.
Budowa domków na wynajem staje się jedną z najpopularniejszych strategii inwestycyjnych dla przedsiębiorców – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Procedury administracyjne są coraz prostsze, co oznacza mniejsze koszty i krótszy czas realizacji, co sprawia, że wynajmowanie obiektu letniskowego staje się opłacalnym sposobem pomnażania kapitału.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024