Pełnomocnictwo do zakupu lub sprzedaży nieruchomości 

Realizacja transakcji związanych z nieruchomościami to proces czasochłonny, wymagający spotkań i negocjacji. Dla osób zabieganych lub przebywających poza miejscem zamieszkania pomocą może być pełnomocnik. Jak przeprowadzić sprzedaż lub zakup nieruchomości przez pełnomocnika? Odpowiedzi udziela Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., ekspert portalu www.saveinvest.pl.

Rola pełnomocnika

Pełnomocnictwo to instytucja prawa zdefiniowana w Kodeksie cywilnym, umożliwiająca działanie w imieniu innego podmiotu na podstawie oświadczenia reprezentowanego. Istnieje pełnomocnictwo ogólne (upoważniające do zwykłego zarządu) i szczególne (określające rodzaj czynności). Jeśli dana czynność wymaga konkretnej formy, pełnomocnictwo do jej dokonania powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielane pisemnie, a jego odwołanie jest możliwe, chyba że mocodawca zrzekł się tej możliwości z uzasadnionych powodów. Umocowanie wygasa również w przypadku śmierci mandanta.

Pełnomocnictwo do sprzedaży lub zakupu nieruchomości

Nie ma ograniczeń co do umocowania osoby do działania w imieniu sprzedającego lub kupującego nieruchomość. Pełnomocnik, zgodnie z prawem, może być osobą o ograniczonej zdolności prawnej. W konkretnym przypadku może działać kilku pełnomocników, którzy mogą działać tylko łącznie. Jeśli sprzedający lub kupujący nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniu czy podpisaniu umowy, mogą ustanowić pełnomocnika. Nie jest konieczne, aby pełnomocnik był specjalistą w dziedzinie – choć pośrednik, radca prawny lub adwokat mogą być pomocni, nie jest to wymóg formalny. Jednakże pełnomocnictwo do sprzedaży lub zakupu nieruchomości powinno być udzielane w formie aktu notarialnego.

Udzielenie pełnomocnictwa podczas pobytu za granicą

Pełnomocnictwa można udzielić nawet będąc za granicą, zachowując jednak formę notarialną. Mocodawca musi odwiedzić zagranicznego notariusza i dokonać odpowiedniej czynności. Następnie dokument ten należy zalegalizować w Polsce, poprzez nadanie mu klauzuli apostille przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i poświadczenie go w sądzie okręgowym w Polsce. Proces ten jest mniej czasochłonny i tańszy niż podróż do Polski jedynie w celu podpisania dokumentu przed polskim notariuszem.

Elementy pełnomocnictwa

Dokument pełnomocnictwa powinien zawierać dane identyfikacyjne, miejsce i datę jego udzielenia, rodzaj pełnomocnictwa, dane mocodawcy (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, adres) oraz dane pełnomocnika (imię, nazwisko, numer dokumentu). Kluczowym elementem jest podpis mocodawcy. – podsumowuje Bartosz Antos.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024