Porównanie najmu okazjonalnego z tradycyjnym – która opcja jest bardziej opłacalna?

Ostatnio najem okazjonalny zyskał duże uznanie wśród osób wynajmujących. Większość uważa, że jest to bardziej opłacalna i korzystniejsza opcja niż tradycyjny najem. Czy tak rzeczywiście jest? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o., ekspert portalu www.saveinvest.pl.

Najem tradycyjny – co go wyróżnia?

Tradycyjny najem funkcjonuje  już od dawna. Wciąż wiele osób decyduje się na tę formę z uwagi na prostotę i brak nadmiernych obowiązków. Zawarcie umowy najmu zazwyczaj nie jest skomplikowane. Najczęściej jest to dwustronicowy dokument, który powiela i czasem delikatnie doprecyzowuje przepisy Kodeksu cywilnego. Poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do użytku na określony lub nieokreślony czas, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Czynsz może być określony pieniężnie lub inaczej. Strony obciążone są różnymi obowiązkami. Wynajmujący musi dostarczyć najemcy rzecz w stanie użytecznym i utrzymać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Z kolei najemca musi dokonywać drobnych napraw i używać rzeczy najętej zgodnie z umową lub zgodnie z jej przeznaczeniem, jeśli nie zostało to określone w umowie. Najem może być zawarty na czas określony lub nieokreślony.

Najem okazjonalny – jaka jest różnica?

Najem okazjonalny nie różni się znacząco od tradycyjnego. Można go traktować jako jego odmianę. Wynajmujący i najemca również zobowiązują się do używania rzeczy przez czas określony lub nieokreślony oraz do płacenia umówionego czynszu. Jednak najem okazjonalny ma swoje charakterystyczne wymogi. Przede wszystkim umowę taką może zawrzeć jedynie właściciel lokalu, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 10 lat. Dodatkowo, do umowy należy dołączyć konkretne dokumenty, przede wszystkim notarialne oświadczenie najemcy, w którym zobowiązuje się on do opróżnienia lokalu na życzenie wynajmującego. Najemca musi także wskazać inne miejsce zamieszkania w przypadku, gdy opuści wynajmowane lokum. Ponadto, umowę najmu okazjonalnego należy zgłosić do urzędu skarbowego.

Najem okazjonalny czy tradycyjny – co jest lepsze?

Umowa najmu okazjonalnego jest bardziej wymagająca formalnie. Wymaga dodatkowych dokumentów i zaangażowania obu stron. Konieczna jest wizyta u notariusza w celu złożenia oświadczenia najemcy. Wszystko to ma jednak na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa wynajmującemu. W przypadku najmu okazjonalnego nie obowiązują specjalne przepisy ochrony praw lokatorów, co teoretycznie ułatwia wyeliminowanie problematycznego najemcy. W praktyce jednak, ze względu na długi czas rozpatrywania spraw przez polskie sądy, proces eksmisji nawet z tytułu umowy najmu okazjonalnego może trochę potrwać. Czy warto więc na nią stawiać? To już kwestia indywidualna. Zarówno najem okazjonalny, jak i tradycyjny mają swoje zalety i wady. Nie należy kierować się tylko możliwością szybszego pozbycia się kłopotliwego najemcy, ponieważ w obu przypadkach może to zająć sporo czasu.

Istotność umowy najmu

Nie ważne, jaką opcję wybierzemy, warto zadbać o odpowiednie sformułowanie umowy. Jedno nieprecyzyjne zdanie w umowie może przynieść wiele problemów w przyszłości. Warto zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności, w tym opóźnienia w płaceniu czynszu. Należy jasno i precyzyjnie określić wszystkie obowiązki stron oraz ich prawa – podkreśla Robert Tomaszewski.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024