Różnica między wynagrodzeniem a odszkodowaniem za urządzenie przesyłowe na naszej działce
Właściciel terenu, na którym zostanie zainstalowane urządzenie przesyłowe, może ubiegać się o wynagrodzenie bez konieczności wykazywania poniesionej szkody. Natomiast w przypadku żądania odszkodowania, konieczne jest udowodnienie wystąpienia szkody.
Możliwe jest uzyskanie wynagrodzenia za instalację jak za dzierżawę. Jednak należy pamiętać, że wynagrodzenie różni się od odszkodowania. Wynagrodzenie przysługuje z tytułu samego faktu posadowienia urządzenia przesyłowego na obcej działce – mówią eksperci z Saveinvest Sp. z o.o. W polskim prawie nie istnieje jednoznaczne kryterium określające wysokość wynagrodzenia. Dlatego zazwyczaj podstawą do jego obliczenia są stawki czynszu najmu i dzierżawy w okolicy, przemnożone przez powierzchnię zmieniającej się strefy ochronnej. Jeśli na przykład prawo właściciela działki zostało ograniczone o 60%, wynagrodzenie będzie stanowiło 60% potencjalnego czynszu. Zdaniem specjalistów kryterium czynszu dzierżawnego jest właściwym sposobem określania wynagrodzenia za instalację, o którym mówią przepisy dotyczące służebności przesyłu. Jest to podejście, które uwzględnia aspekt dochodowy, umożliwiając właścicielom czerpanie korzyści ze swojej własności. W przypadku ustanowienia służebności przesyłu, wynagrodzenie przysługuje za ewentualny okres przed jej ustanowieniem oraz po jej ustanowieniu.
Strefa ochronna (kontrolowana) narzuca operatorowi sieci obowiązek uzyskania zgody właściciela gruntu w zakresie budowy instalacji. Ogranicza ona również pewne działania właściciela, gdy nie może zrobić czegoś, co znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W takich sytuacjach przysługuje właścicielowi wynagrodzenie, uwzględniające zmniejszenie wartości lub użyteczności nieruchomości obciążonej urządzeniem przesyłowym.
Natomiast żądanie o odszkodowanie przez właściciela zależy od: elementów technicznych instalacji, zakresu ingerencji, która uniemożliwia właścicielowi swobodne korzystanie z działki, a także rzeczywistej szkody poniesionej w związku z tym. Zgodnie z fragmentem decyzji Sądu Najwyższego: „jeśli właściciel ponosi szkodę w wyniku ustanowienia służebności przesyłu i posadowienia instalacji, może domagać się odszkodowania”.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!