Po złożeniu rocznego zeznania podatkowego fiskus nie powinien żądać od przedsiębiorcy zaległych zaliczek, ponieważ stają się one częścią podatku rocznego.
Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy osiągają dochody z działalności gospodarczej, są zobowiązani do regularnego wpłacania zaliczek miesięcznych. Wysokość takich zaliczek jest ściśle określona, a obowiązek wpłacania zaliczek zaczyna się od miesiąca, w którym dochody przekroczą kwotę wywołującą obowiązek zapłaty podatku. Zaliczka za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu zgodnie z przepisami ustawy. Kolejne zaliczki ustalane są jako różnica między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie miesiące. Oznacza to, że zaliczka do zapłaty za kolejne okresy to różnica między podatkiem należnym a już wpłaconymi zaliczkami.
Zgodnie z art. 51 § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, zaległością podatkową jest także brak zapłaty zaliczki na podatek w wyznaczonym terminie, a od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Zaliczki na podatek, jak również raty podatku, uznaje się zatem za zaległość podatkową, co skutkuje naliczeniem odsetek za zwłokę.
Warto jednak zauważyć, że wiele izb skarbowych (m.in. katowicka izba skarbowa w interpretacji: 2461-IBPB-1-1.4518.28.2016.1.MJ) wyraża spójne stanowisko, sugerując, że zaliczki są wpłatami na rzecz podatku rocznego. W konsekwencji po złożeniu przez podatnika rocznego zeznania fiskus nie powinien żądać ich dopłaty ani naliczać odsetek za zwłokę. W praktyce oznacza to, że odsetki naliczane są tylko do czasu złożenia zeznania podatkowego – objaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
W interpretacji podatkowej, organy podatkowe podkreślają, że zaliczki są traktowane jak podatek – gdyby podatnik uiścił je w zbyt niskiej kwocie, powstałaby zaległość podatkowa. Zaliczki po zakończeniu roku podatkowego (po 20 stycznia, czyli dniu, w którym upływa termin obowiązujący na zapłatę ostatniej zaliczki) uznawane są za element podatku rocznego. Niemniej jednak fiskus nadal może domagać się odsetek za zwłokę od nieuregulowanych zaliczek. Po złożeniu zeznania rocznego fiskus porównuje kwoty wpłacone jako zaliczki do ustalonego zobowiązania podatkowego po upływie roku kalendarzowego. Termin płatności ewentualnej różnicy między tymi kwotami wyznaczony jest na 30 kwietnia. Po upływie tego terminu, niezapłacona część podatku uznana zostaje za zaległość podatkową, od której naliczane są odsetki za zwłokę.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024