Dla wielu osób pełna własność i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to synonimy. Tymczasem, według obowiązującego prawa, różnią się one w istotny sposób. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., udziela odpowiedzi na to pytanie.
Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbardziej opłacalnych form lokowania kapitału. Nie tylko umożliwia zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją, lecz także daje możliwość generowania zysków. Wartość nieruchomości zazwyczaj rośnie z biegiem lat. W tym artykule skupiamy się na mieszkaniach. Przy zakupie konkretnego lokalu należy zwrócić uwagę na inne czynniki niż w przypadku domów czy gruntów. Istotna jest forma własności mieszkania. Może to być pełna własność lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Czym się one różnią i która forma oferuje większe korzyści?
Pełna własność lokalu mieszkalnego wiąże się z posiadaniem współwłasności części wspólnych budynku, takich jak klatka schodowa, hala garażowa czy korytarze, oraz zwykle współwłasnością gruntu pod i wokół budynku. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem budynku i gruntu jest spółdzielnia mieszkaniowa. Każde mieszkanie będące osobną własnością ma własną księgę wieczystą, podczas gdy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu posiada księgę założoną dla całej nieruchomości. Przy sprzedaży lub zakupie lokalu z taką formą własności warto uzyskać odpowiednie zaświadczenie od spółdzielni – podkreśla Bartosz Antos.
W obu przypadkach można zarządzać lokalem w taki sam sposób. Można w nim mieszkać, wynajmować, adaptować według potrzeb, remontować itp. Zarówno przy pełnej własności, jak i spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu można go sprzedać lub podarować. Po śmierci właściciela lokalu, staje się on częścią spadku. Różnica może jednak występować w kosztach utrzymania. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, oprócz kosztów utrzymania części wspólnych, mieszkańcy ponoszą wydatki związane z funkcjonowaniem spółdzielni, takie jak pensje dla zarządu czy pracowników administracji, co może skutkować wyższym czynszem.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest reliktową formą z czasów PRL-u, często spotykaną w starszych blokach. Nowe budownictwo raczej korzysta z innych form własności, tworząc wspólnoty mieszkaniowe, w których właściciele lokali decydują o zarządzaniu nieruchomością. Mają oni wpływ na wybór zarządcy, wysokość funduszu remontowego czy realizację inwestycji.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, która forma jest lepsza dla kupującego. Pełna własność i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu różnią się detalami. Decydując się na zakup mieszkania, warto kierować się innymi kryteriami, takimi jak lokalizacja, stan techniczny nieruchomości czy estetyka wnętrza.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024