Każdy posiadacz nieruchomości jest zobowiązany do regularnego opłacania podatku od nieruchomości. Jego wysokość ustalana jest przez właściwy organ administracji publicznej w decyzji podatkowej. Podstawowym kryterium określającym wysokość podatku jest zwykle powierzchnia całkowita lub użytkowa nieruchomości. W jaki sposób dokonuje się tego pomiaru? Dlaczego warto kontrolować ustalenia organów? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.
Podatek od nieruchomości stanowi należność publicznoprawną, którą właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty nieruchomości musi opłacać corocznie. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba fizyczna, prawna czy jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej. Zazwyczaj podatnicy co rok otrzymują decyzję administracyjną określającą wysokość podatku, który należy uiścić. Podatek od nieruchomości jest płatny zazwyczaj w czterech ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. W sytuacji, gdy obliczona kwota wynosi mniej niż 100 złotych, płatność następuje jednorazowo do 15 marca. Decyzja podatkowa zawiera informacje dotyczące właściwego rachunku bankowego do dokonania płatności. Podatek ten jest naliczany od każdej nieruchomości, włączając w to budynek, konstrukcje budowlane oraz grunty – przypomina Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. W przypadku właścicieli mieszkań lub niewielkich domów, podatek będzie zazwyczaj niewielki. Natomiast stawki podatku od magazynów czy dużych obszarów gruntów mogą sięgać nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.
Organy administracyjne bywają omylne. Mogą popełnić pomyłki, które warto skorygować. Podatek od nieruchomości jest naliczany przez człowieka, więc warto zweryfikować poprawność tych obliczeń. Warto szczególnie zwrócić uwagę na pierwszą otrzymaną decyzję, która ustala wysokość tego podatku. To na tym etapie najczęściej występują błędy. Nikt nie chce przecież niepotrzebnie tracić pieniędzy. Czasami mogą to być różnice kilku, a czasem nawet kilku tysięcy złotych, szczególnie gdy mowa o dużych firmach z obszernymi terenami i budynkami przeznaczonymi na prowadzenie działalności gospodarczej. Aby zweryfikować obliczenia, warto mieć wiedzę na temat aktualnych stawek podatku oraz powierzchni posiadanej nieruchomości. Wysokość stawek podatku od nieruchomości jest ustalana przez radę gminy w drodze uchwały, a górne granice kwotowe ogłaszane są w obwieszczeniu Ministra Finansów. Kwotę podatku należy przemnożyć zazwyczaj przez powierzchnię gruntu lub użytkową budynku bądź jego części.
Powierzchnia gruntu oraz powierzchnia użytkowa budynku lub jego części ustalane są na podstawie danych ewidencyjnych. Jednakże warto sprawdzić, czy te obliczenia są prawidłowe. Jak przeprowadza się ten pomiar? Powierzchnia poszczególnych pomieszczeń lub ich fragmentów, a także części kondygnacji o wysokości od 1,40 m do 2,20 m, wlicza się do powierzchni użytkowej w 50 procentach. Pomiar ten pomija się całkowicie w przypadku wysokości mniejszej niż 1,40 m. W przypadku budowli lub ich części przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej wartość podatku nalicza się nieco inaczej. Jeśli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstał w trakcie roku podatkowego, podstawę opodatkowania stanowi wartość wykorzystywana do obliczenia amortyzacji w dniu powstania tego obowiązku. Gdy od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika w dniu powstania obowiązku podatkowego.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024