Kłopoty inwestorów z decyzją środowiskową. Część pierwsza

Uzyskanie decyzji środowiskowej jest jednym z warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc ubiegać się np. o decyzję o warunkach zabudowy. Co robić, gdy organy gminne odmawiają jej wydania i blokują naszą inwestycję? Jakie czynniki rzeczywiście mogą wpłynąć na zakwestionowanie naszego przedsięwzięcia?

Inwestor planujący budowę obiektu, co do którego obowiązuje wymóg uzyskania decyzji środowiskowej, powinien przed przystąpieniem do złożenia wniosku dokładnie zapoznać się z prawnymi wymaganiami urzędowymi, które będzie musiał spełnić. Urzędnicy, zwłaszcza w mniejszych gminach, nie mają często do czynienia z tego rodzaju sprawami na co dzień, co może prowadzić do opóźnień w wydawaniu decyzji. Zgodnie z art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego, organy powinny rozpatrywać sprawy „bez zbędnej zwłoki”. Niestety, wnioski o decyzję środowiskową często są rozpatrywane niedokładnie i z opóźnieniem. Po znalezieniu jednego błędu, urzędnik wzywa wnioskodawcę do jego usunięcia, co opóźnia całe postępowanie i przyczynia się do strat finansowych. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie stosować się do dyrektyw ustawodawcy, aby uniknąć kłopotów w gminie, zaleca Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wszczynane na wniosek podmiotu planującego realizację przedsięwzięcia. Uzyskanie takiej decyzji jest obowiązkowe dla inwestycji, które są określane jako „mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko” lub „mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko”. Dotyczy to inwestycji, które mogą spowodować negatywne skutki w uwarunkowaniach środowiskowych lub być uciążliwe dla mieszkańców, takie jak budowa browaru, tartaku, linii kolejowych, instalacji do przesyłu ropy i innych produktów naftowych, instalacji do wyrobu i przesyłu substancji chemicznych, obiektów jądrowych, sztucznych zbiorników wodnych. Katalog przedsięwzięć podlegających decyzji środowiskowej można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. Niezbędne dokumenty do uzyskania tej decyzji wymienione są w art. 74 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Kluczowymi dokumentami decydującymi o sprawnym przebiegu wydawania decyzji są raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz karta informacyjna przedsięwzięcia. Poprawne i precyzyjne sporządzenie tych dokumentów może zadecydować o szybszym przebiegu procedury administracyjnej i uniknąć problemów z opieszałymi i niekompetentnymi urzędnikami. Przykładowo, odpowiednio przygotowana karta informacyjna eliminuje konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co mogłoby być wymagane przez organ.

W kolejnej części artykułu: jakie czynniki mogą zadecydować o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024