Wielu inwestorów spotyka się z pojęciem decyzji środowiskowej, której uzyskanie może rodzić wiele problemów i czasowo blokować inwestycję. Co zatem warto o niej wiedzieć? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.
Decyzja środowiskowa, a właściwie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, jest wydawana na podstawie przepisów ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Konieczność uzyskania tego dokumentu przez inwestora pojawia się wtedy, gdy planowane przedsięwzięcie może znacząco wpłynąć na środowisko. Aby uniknąć niejasności, przesłanka ta została bardziej szczegółowo opisana w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. – zaznacza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
W tym rozporządzeniu wskazano zarówno katalog przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, jak i katalog przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko. Przykłady to: budowa instalacji chemicznych, nawozów, leków, wyrobów medycznych, elektrowni korzystających z nieodnawialnych źródeł energii czy instalacji wiatrowych. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach musi nastąpić przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, zatwierdzeniem projektu budowlanego i innymi związanymi z inwestycją.
Podmiot planujący realizację przedsięwzięcia powinien złożyć stosowny wniosek do właściwego organu. Jedynie w przypadku inwestycji, dla której wymagana jest decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów, postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się z urzędu. Wnioskodawca musi dołączyć ściśle określone dokumenty, takie jak raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej. Pełny katalog dokumentów znajduje się w ustawie. Postępowanie administracyjne w sprawie decyzji środowiskowej trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy.
Tp, który organ jest odpowiedzialny za wydanie decyzji środowiskowej, zależy od charakteru danego przedsięwzięcia. Regionalny dyrektor ochrony środowiska wyda orzeczenie, gdy planowana jest budowa dróg, linii elektroenergetycznych, instalacji przesyłu ropy naftowej, sztucznych zbiorników wodnych czy składowisk odpadów promieniotwórczych. Starosta zaś zajmuje się sprawami scalania, wymiany lub podziału gruntów. W większości przypadków decyzję wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, zajmujący się sprawami nieprzypisanymi innym organom wskazanym w ustawie.
Niestety, inwestorzy często napotykają na przeszkody w uzyskaniu decyzji środowiskowej. Najczęstszym problemem jest długi czas wydawania decyzji. Urzędnicy prowadzą postępowanie “na raty”, wzywając inwestora do uzupełnienia braków formalnych wniosku, a po ich uzupełnieniu domagając się kolejnych dokumentów. To znacznie wydłuża procedurę i prowadzi do opóźnienia inwestycji oraz znacznych strat finansowych po stronie inwestora – zauważa Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024