W dniu 9 lipca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok, dotyczący wielu podatników. Sąd orzekł, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w celu spłacenia długu nie podlega opodatkowaniu dochodem. To orzeczenie zakończyło kilkuletnią batalię w tej sprawie. Jakie konsekwencje ma to dla nas wszystkich? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Pewna podatniczka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Sprawa dotyczyła przeniesienia prawa własności nieruchomości w celu spłacenia długu – kredytu hipotecznego. W 2013 roku podatniczka otrzymała nieruchomość drogą darowizny. Nieruchomość ta była jednak obciążona hipotekami, zabezpieczającymi kredyt zaciągnięty przez darczyńców. W 2014 roku ta sama podatniczka zawarła umowę z bankiem, przekazując mu własność nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Jej wątpliwość dotyczyła kwestii, czy takie przeniesienie własności można uznać za odpłatne zbycie, zwłaszcza że skutkowało zwolnieniem z długu. W jej przekonaniu, taka czynność powinna być zwolniona z podatku dochodowego (PIT), ponieważ nie miała na celu przysporzenia majątkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie przyznał racji podatniczce, uznając, że przeniesienie własności stanowiło odpłatne zbycie nieruchomości. Odpłatne zbycie obejmuje każde przekazanie prawa własności lub praw majątkowych w zamian za określoną korzyść majątkową. Zwolnienie z długu zostało uznane za korzyść majątkową. Mimo to podatniczka nie zrezygnowała i złożyła skargę na decyzję Dyrektora KIS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Sąd ten poparł podatniczkę, powołując się na obszerne orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zauważył również, że wprowadzony w 2015 roku art. 14 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznał zobowiązanie z tytułu pożyczki (kredytu), uregulowane świadczeniem niepieniężnym, za przychód wyłącznie w rozliczeniu podatkowym dla pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyniku skargi kasacyjnej Dyrektora KIS. NSA potwierdził stanowisko WSA w Poznaniu i podatniczki, uznając, że w rezultacie czynności po stronie osoby zbywającej prawo własności nieruchomości nie zwiększa się wartość aktywów, a jedynie zmienia się ich rodzaj i struktura. W ocenie NSA, czynność przenoszenia prawa własności nieruchomości nie wiąże się z żadnym wzajemnym świadczeniem ze strony nabywcy. W konsekwencji, taka czynność ma charakter nieodpłatny. Zatem ostatecznie NSA poparł podatniczkę – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2020 r. jest przełomowe, choć jedynie potwierdza dotychczasową praktykę w tego rodzaju sprawach. Może mieć istotne znaczenie również w innych przypadkach o podobnym kontekście. Z wyroku NSA wynika jednoznacznie, że opodatkowaniu podlega jedynie konkretne przysporzenie majątkowe, a nie wartość zbywanej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką, hipoteka skutecznie zmniejsza wartość przysporzenia – wyjaśnia Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024