Jak dokonać podziału działki? Część pierwsza.

Jakie są zasady podziału działek budowlanych i rolnych? Czy procedury podziału nieruchomości rolnych i leśnych są takie same?

Podział nieruchomości ma na celu utworzenie kilku oddzielnych działek poprzez wydzielenie ich z obszaru danej nieruchomości. O takie podziały mogą ubiegać się jedynie właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości. W przypadku współwłasności nieruchomości, wszyscy współwłaściciele lub współużytkownicy są zobowiązani do złożenia wniosku o podział. Warto zauważyć, że podział nieruchomości nie wpływa na prawo własności. Może on także być przeprowadzony drogą sądową w wyniku rozstrzygnięcia sporów, takich jak podział spadku lub zniesienie współwłasności. Procedury podziału zależą głównie od rodzaju posiadanej nieruchomości.

Podział działek budowlanych

Przy podziale działek budowlanych obowiązują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 roku. Do podziału działki wymagana jest decyzja administracyjna, wydawana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Najważniejszym z nich jest zgodność podziału z planem zagospodarowania przestrzennego. Działki wydzielone w wyniku podziału muszą być zgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. Przy ocenie podziału brane są pod uwagę takie cechy jak kształt działki, dostęp do drogi publicznej lub możliwość ustanowienia służebności przechodu na działce sąsiedniej oraz możliwość uzbrojenia. Działka musi również spełniać wymogi dotyczące powierzchni, określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.

Co w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Podział działki jest możliwy, jeśli nie jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami prawnymi, takimi jak prawo budowlane, przepisy techniczno-budowlane oraz przepisy o ochronie przyrody i środowiska. Decyzja ustalająca warunki zabudowy musi być uzyskana, a działka musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz nie może być terenem wymagającym zgody na odrolnienie. Nowa budowla nie może również naruszać ustalonego w sąsiedztwie ładu przestrzennego. Jeśli wszystkie wymagania prawne zostaną spełnione, działki mogą być zagospodarowane na podstawie decyzji ustalającej warunki zabudowy.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024

Zarządzaj plikami cookies