Co należy zrobić, gdy dziennik budowy zostanie zagubiony? Czy należy ubiegać się o nowy dziennik czy też o duplikat poprzedniego?
Zgodnie z art. 45 § 1 prawa budowlanego dziennik budowy jest oficjalnym dokumentem rejestracji postępu prac budowlanych oraz wszelkich zdarzeń i sytuacji występujących podczas realizacji tych prac, które są dokumentowane poprzez wpisy i mają istotne znaczenie dla oceny technicznej poprawności realizacji budowy, rozbiórki lub montażu. Dziennik budowy należy prowadzić osobno dla każdego budynku wymagającego pozwolenia na budowę.
Z reguły dziennik budowy jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ w ciągu trzech dni od daty, w której pozwolenie na budowę stało się ostateczne. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy wpisać do dokumentu osoby odpowiedzialne za: kierowanie, nadzór oraz kontrolę techniczną tych prac. Osoby te potwierdzają swoje zadania i funkcje swoimi podpisami oraz datą zapoznania się z treścią dokumentu. Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy uprawnieni są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, geodeta działający na terenie budowy oraz pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów, którzy kontrolują, czy na budowie przestrzegane są odpowiednie przepisy. Procedura wydawania i prowadzenia dziennika budowy jest określona w rozporządzeniu ministra odpowiedzialnego za budownictwo, planowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.
Niestety ani ustawa budowlana, ani rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 roku nie zawierają odpowiedzi na pytanie, co robić w przypadku utraty dziennika budowy. Ustawodawca również nie przewidział możliwości uzyskania duplikatu tego dokumentu. Jedynym rozwiązaniem pozostaje więc wystąpienie o wydanie nowego dziennika dla tej samej inwestycji.
Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie ministra zawiera konkretne wytyczne dotyczące prowadzenia dziennika budowy. Zgodnie z paragrafem drugim tego aktu, dziennik budowy musi być prowadzony tak, aby z wpisów bezpośrednio wynikała chronologiczna kolejność zdarzeń podczas prac budowlanych. Wpisy muszą być wykonane w sposób trwały i czytelny na oryginalnych i kopiowanych stronach, w porządku chronologicznym, co uniemożliwia późniejsze zmiany. Wszelkie korekty, wraz z uzasadnieniem, również muszą być wprowadzone w formie wpisów. Wpisy do dziennika budowy muszą być dokonywane na bieżąco, co oznacza, że nie można ich uzupełniać wstecz. W rezultacie uzyskanie nowego dziennika budowy może nie rozwiązać problemów inwestora. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może przeprowadzić odrębne postępowanie w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących przebiegu prac, które nie zostały udokumentowane z powodu zakazu uzupełniania dziennika budowy wstecz.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024