Zniesienie współwłasności – kiedy fiskus wymierzy podatek?

Przy podejmowaniu jakichkolwiek działań związanych z nieruchomościami istotne są kwestie podatkowe. Często bowiem podejmowane czynności prawne wiążą się z koniecznością zapłacenia znaczących kwot. Kiedy więc za zniesienie współwłasności należy uiścić podatek?

Historia nadpłaconego podatku

Pewien podatnik zwrócił się do urzędu skarbowego o zwrot nienależnie pobranego od jego zmarłej matki podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sądowego zniesienia współwłasności. Fiskus odmówił, argumentując, że w wyniku tego procesu matka podatnika nabyła przedmioty o wartości rynkowej przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, co uzasadniało wymierzenie podatku. Decyzję tę potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej. Sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który wyrokiem z 18 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 601/19, uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej – informuje Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

PCC a zniesienie współwłasności

Zgodnie z przepisami podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają mu m.in. umowy o dział spadku i umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat, jak również orzeczenia sądowe i ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne, jak określone czynności cywilnoprawne. Obowiązek podatkowy spoczywa na podmiocie, nabywającym przedmioty ponad udział w spadku lub we współwłasności. W tej sytuacji podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nabytych przedmiotów ponad udział w spadku lub współwłasności.

Fiskus w błędzie – podatek pobrany nienależnie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że do opodatkowania zniesienia współwłasności niezbędne jest ustalenie dopłaty lub spłaty, czego jednak nie było w omawianej sprawie. Według skarżącego, matka nie nabyła niczego ponad swój udział, ponieważ nadwyżka uzyskanych przedmiotów została w całości skompensowana spłatą na rzecz innej osoby – podkreśla Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

To jeszcze nie koniec sprawy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy stwierdził, że wymierzenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie może opierać się jedynie na przekonaniu fiskusa o przyznaniu spłaty. Stanowisko to nie miało bowiem żadnego poparcia. Niemniej jednak nie oznacza to automatycznie zwrotu nadpłaconego podatku. Sprawa została odesłana do ponownego rozpatrzenia przez organy skarbowe, które jeszcze raz zbadają wszystkie dowody w tej sprawie.

Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Przy każdej czynności prawnej, szczególnie dotyczącej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na związane z nią obowiązki podatkowe. „Nasi specjaliści zawsze informują klientów o wszelkim ryzyku i ewentualnych, dodatkowych obciążeniach. Świadczymy również kompleksowe doradztwo w tym zakresie.” – zaznacza Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024