Odrolnienie gruntu krok po kroku

Zmiana przeznaczenia terenu rolnego może być przydatna z różnych powodów, na przykład w celu budowy domu lub korzystnej sprzedaży działki. Jak przebiega ten proces i jak go przeprowadzić?

Co z tym gruntem rolnym?

Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., z portalu www.dzialkanadmorzem.pl, komentuje: „Wiele osób, decyduje się na zakup działki z myślą o tym, że postawią w tym miejscu wymarzony dom. Nie bacząc na przepisy i zapisy ewidencyjne, dokonują transakcji i nabywają grunt rolny. Dlaczego rolny? Z uwagi na jego niezwykle atrakcyjną, niską cenę. Potem okazuje się jednak, że zbudowanie na niej czegokolwiek lub dalsza sprzedaż, są praktycznie niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawa nie jest zupełnie beznadziejna, ponieważ taki grunt można odrolnić, podwyższając jednocześnie wartość działki. Decydując się na taki krok, trzeba jednak nastawić się na długotrwały i kosztowny proces.”

Jak przeprowadzić odrolnienie?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy dla danego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tę informację można znaleźć w Internecie za pomocą specjalnych wyszukiwarek, które zawierają plany zagospodarowania przestrzennego z czytelnymi legendami. Ponadto plany te są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) każdej gminy. Należy pamiętać, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest tożsame z planem miejscowym i nie ma znaczenia w procesie odrolnienia – wyjaśnia Bartosz Antos.

Plan miejscowy istnieje

Jeśli istnieje plan miejscowy, odrolnienie terenu będzie możliwe tylko wtedy, gdy działka ma przeznaczenie budowlane. W takim przypadku wystarczy wyłączyć teren z produkcji rolnej. Trudności mogą pojawić się, gdy plan wskazuje, że działka ma przeznaczenie rolne. Wówczas jedyną opcją jest zmiana planu miejscowego, po którą można wystąpić do Rady Gminy. Jednakże decyzja o zmianie planu zależy od dobrej woli urzędników, bo nie istnieje żaden mechanizm, który nakazywałby dokonanie takiej zmiany.

Brak planu miejscowego

Jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy sprawdzić, jaką klasę bonitacyjną ma ziemia. Te informacje można uzyskać poprzez wypis z rejestru gruntów w odpowiednim starostwie. Tereny o wysokiej klasie bonitacyjnej, oznaczone jako I, II lub III, nie mogą być odrolnione. Dla słabszych terenów, oznaczonych jako IV, V lub VI, odrolnienie jest możliwe. Zmianę przeznaczenia działki można uzyskać poprzez uzyskanie warunków zabudowy, składając wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Uzyskanie warunków zabudowy

Warto pamiętać, że uzyskanie warunków zabudowy nie jest automatyczne. Decyzja o warunkach zabudowy zależy od spełnienia szeregu wymogów, takich jak np. dostęp do drogi publicznej oraz istnienie sąsiedniej zabudowy umożliwiającej określenie wymogów dotyczących nowej zabudowy. – zauważa Bartosz Antos z www.dzialkanadmorzem.pl.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024