Kto powinien naprawić zepsuty sprzęt w wynajmowanym mieszkaniu?

Zdarza się, że niesprawny sprzęt w mieszkaniu staje się obiektem sporu między wynajmującym a najemcą. Często obie strony nie wiedzą, kto powinien zająć się naprawą zepsutego piekarnika, telewizora czy pralki. Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedzi na to pytanie udziela Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portalu www.saveinvest.pl.

Po pierwsze umowa

W celu ustalenia, kto ponosi odpowiedzialność za naprawę zepsutego sprzętu, należy przede wszystkim sięgnąć do umowy zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą. To właśnie w umowie powinny znaleźć się wszelkie klauzule dotyczące tego zagadnienia. Może zostać określone, czy za naprawę odpowiada wynajmujący, najemca, czy też ustalone zostanie bardziej złożone rozwiązanie. Już na tym etapie należy zastanowić się nad ewentualnymi problemami, które mogą pojawić się w przyszłości. Im bardziej szczegółowa będzie umowa, tym mniejsze ryzyko konfliktu pomiędzy stronami. Wszyscy muszą jasno wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za stan techniczny sprzętu w mieszkaniu. Każdy przedmiot ma określoną trwałość, więc po kilku latach może się po prostu zepsuć.

Co mówią przepisy?

Jeśli umowa nie zawiera stosownych zapisów wyjaśniających kwestię naprawy sprzętu, należy odwołać się do obowiązujących przepisów prawa. Podstawowe zasady można znaleźć w Kodeksie cywilnym – zauważa Bartosz Antos. Zgodnie z art. 662 tego dokumentu, wynajmujący powinien przekazać najemcy rzecz w stanie używalnym oraz utrzymywać ją w takim stanie przez cały okres najmu. Koszty drobnych napraw związanych z normalnym użytkowaniem rzeczy ponosi natomiast najemca. Co kwalifikuje się jako drobna naprawa? Definicję tę również można znaleźć w przepisach. Chodzi głównie o drobne naprawy elementów wyposażenia, takie jak podłogi, drzwi, okna, malowanie ścian, a także drobne naprawy instalacji.

Kodeks cywilny nie jest jedynym dokumentem regulującym tę kwestię

Ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego można również traktować jako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego. W artykule 6a tej ustawy stwierdzono, że wynajmujący musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń w mieszkaniu, takich jak instalacje wodne, gazowe i elektryczne, a także dźwigi osobowe i inne. Natomiast według artykułu 6b, najemca jest zobowiązany utrzymywać mieszkanie we właściwym stanie technicznym i higienicznym, co obejmuje konserwację i naprawy wielu elementów wyposażenia, np. podłóg, posadzek czy urządzeń sanitarnych.

Kto powinien zająć się naprawą sprzętu?

Mimo że przepisy nie wymieniają konkretnych urządzeń, jak piekarnik czy pralka, to jednak jednoznacznie obciążają najemcę obowiązkiem naprawy wszelkich urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. Dlatego to najemca powinien dbać o ich stan techniczny. W jego interesie leży regularna konserwacja i odpowiednie użytkowanie sprzętu. Lepiej więc unikać najtańszych środków czyszczących i pielęgnacyjnych – zauważa Bartosz Antos.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024