Jaki podatek od domków letniskowych?

W zależności od tego, czy domek letniskowy zostanie uznany za budynek mieszkalny czy niemieszkalny, zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

Gminy i powiaty pozostają wciąż w sporze dotyczącym klasyfikacji domków letniskowych. Według gmin, takie obiekty powinny być zaliczane do „pozostałych budynków niemieszkalnych”, o których mówi ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast starostwa powiatowe uważają, że domki letniskowe należy rejestrować jako budynki mieszkalne. Sprawa ta jest istotna, ponieważ przynależność do jednej z tych grup determinuje maksymalną stawkę podatkową, którą można zastosować do domków letniskowych. Dla budynków mieszkalnych jest to 0,74 zł/m2, co stanowi wartość aż dziesięciokrotnie niższą niż w przypadku klasyfikacji jako „pozostałe budynki niemieszkalne” – wtedy stawka wynosi 7,73 zł/m2.

Według orzecznictwa sądów administracyjnych, kluczowym czynnikiem decydującym o właściwej stawce podatku od nieruchomości jest funkcja użytkowa, jaką ma spełniać dany budynek. Jednakże funkcja ta jest wtórna, ponieważ jest ustalana na podstawie klasyfikacji ujawnionej w ewidencji gruntów i budynków. Prowadzenie tej ewidencji należy do kompetencji starostw powiatowych.

Starostwa powiatowe opierają swoje stanowisko o rozporządzenie dotyczące bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, baz danych topograficznych oraz mapy zasadniczej, wydane przez ministra administracji i cyfryzacji. Rozporządzenie to nie zawiera pojęcia „domek letniskowy”, co pozwoliło starostwom wnioskować o ich klasyfikacji jako budynków mieszkalnych.

Ministerstwo Finansów zainteresowało się tą sprawą. Uważa, że jeśli domki letniskowe spełniają funkcję mieszkalną – czyli służą stałemu zamieszkiwaniu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych podatnika – mogą być opodatkowane według stawek obowiązujących dla budynków mieszkalnych. Eksperci przychylają się do propozycji Ministerstwa. Nawet jeśli podatnik pierwotnie nabył nieruchomość przeznaczoną do rekreacji, a następnie zmienił jej charakter i przystosował do stałego zamieszkania, można i należy uznać ją za budynek mieszkalny, co wiąże się z zastosowaniem niższej stawki podatkowej. Jak tłumaczy Robert Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający Spółką Saveinvest, nie można jednoznacznie stwierdzić, że dany domek letniskowy zawsze musi być zaliczony do budynków mieszkalnych ani że zawsze będzie klasyfikowany jako „pozostałe budynki mieszkalne”. Kwestie te są skomplikowane i wymagają indywidualnej analizy w każdym konkretnym przypadku. Prawidłowe określenie charakteru budynku wymaga dokładnego przeanalizowania dokumentacji budowlanej, danych z ewidencji gruntów i budynków oraz okoliczności związanych z jego faktycznym użytkowaniem. W konsekwencji organy podatkowe nie mogą dokonywać innych ustaleń niż te wynikające bezpośrednio z ewidencji gruntów i budynków (która stanowi oficjalne źródło informacji).

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024