Wynagrodzenie za sieci przesyłowe – kto i kiedy może go żądać? Część pierwsza.

Czy tylko obecny właściciel terenu, na którym znajduje się urządzenie przesyłowe, ma prawo do otrzymania wynagrodzenia? Kto i w jakich okolicznościach może domagać się odszkodowania?

Wybudowanie urządzenia przesyłowego na prywatnej działce zazwyczaj wymaga zgody właściciela tej nieruchomości oraz klarownego określenia zakresu korzystania z niej przez przedsiębiorstwo przesyłowe. Często firmy te próbują uzyskać nieodpłatne prawo do przesyłu. Mogą to robić poprzez zawieranie różnego rodzaju umów cywilnoprawnych z właścicielami nieruchomości lub ubiegając się o odpowiednie decyzje administracyjne. Jeśli przedsiębiorstwo korzysta z cudzej nieruchomości, powinno zapłacić odpowiednie wynagrodzenie, chyba że inaczej wynika z umowy między stronami.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeśli przedsiębiorstwo przesyłowe nie ma prawnego tytułu do korzystania z cudzej nieruchomości, właściciel lub użytkownik wieczysty gruntów ma prawo domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego własności. Nawet jeśli osoba domagająca się odszkodowania nie była właścicielem nieruchomości w momencie naruszenia prawa własności, może dochodzić swoich roszczeń. Jednak aby to było możliwe, poprzedni właściciel musi przenieść swoje roszczenia na obecnego właściciela poprzez umowę cesji.

Możliwe jest także uzyskanie wynagrodzenia za korzystanie z urządzeń przesyłowych na zasadach dzierżawy. Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie różni się od odszkodowania. Pierwsze przysługuje za sam fakt posadowienia instalacji przesyłowej na cudzej działce, podczas gdy odszkodowanie jest wypłacane w przypadku poniesienia szkody na skutek ustanowienia służebności przesyłu. Wysokość wynagrodzenia powinna być adekwatna do stawek czynszu najmu i dzierżawy w okolicy, pomnożonych przez obszar strefy ochronnej.

Natomiast o ubieganiu się o odszkodowanie z powodu posadowienia sieci przesyłowej na działce decydujące są: elementy techniczne instalacji, zakres ingerencji w korzystanie z działki oraz rzeczywiste szkody poniesione w związku z tymi działaniami.

W następnej części poradnika: czy inwestycja w „ziemię z kablem” jest naprawdę opłacalna?

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024