Jak poprawnie przygotować umowę przedwstępną nieruchomości?

Mimo że formalnie nie jest to konieczne, aby sprzedać lub kupić nieruchomość, umowa przedwstępna jest często zawierana przez deweloperów i osoby prywatne ze względów praktycznych. Jak prawidłowo ją sporządzić? Odpowiedzi na to pytanie udziela Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., portal www.dzialkanadmorzem.pl.

Znaczenie umowy przedwstępnej

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa przedwstępna to kontrakt, przez który jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy. Ta umowa powinna określić istotne postanowienia umowy docelowej, czyli w przypadku nieruchomości umowy przeniesienia własności. Powinna ona także wskazać termin zawarcia tej ostatecznej umowy. Dokładność w tworzeniu takiego kontraktu ma ogromne znaczenie przy finalnej umowie oraz w przypadku ewentualnych sporów między kupującym a sprzedającym.

Forma umowy przedwstępnej

Teoretycznie umowa przedwstępna nie musi być zawarta w określony sposób. Wystarczy zwykła forma pisemna. Jednak różne są skutki podpisania umowy w formie aktu notarialnego lub w formie pisemnej. Na przykład, jeśli jedna strona odmówi zawarcia umowy docelowej, w przypadku umowy pisemnej może żądać odszkodowania, obejmującego koszty związane z umową przedwstępną. Akt notarialny daje stronom większe zabezpieczenie i pewność, że transakcja rzeczywiście dojdzie do skutku.

Skutki zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego

Jeśli umowa przedwstępna zostanie zawarta w formie aktu notarialnego i zawiera wszystkie niezbędne elementy umowy docelowej, to uprawnienia stron są nieco szersze. Każda ze stron może żądać zawarcia umowy docelowej, co może zmusić drugą stronę do jej podpisania. Ponadto roszczenie strony można wpisać do księgi wieczystej, co oznacza, że sprzedający nie zawrze umowy z inną osobą. Dzięki aktowi notarialnemu obie strony mają większe zabezpieczenie i pewność, że transakcja zostanie sfinalizowana. Jest to bardzo ważne,, zwłaszcza wtedy, gdy bierzemy kredyt lub podejmujemy inne zobowiązania związane z zakupem nieruchomości.

Koszt umowy przedwstępnej

Warto zaznaczyć, że podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego nie jest droższe niż w formie pisemnej. Płaci się tylko połowę taksy notarialnej, a druga połowa jest pobierana przy zawarciu umowy docelowej. Akt notarialny jest najbezpieczniejszą formą, ale należy upewnić się, że zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej należy zwrócić uwagę na zawarcie istotnych elementów umowy docelowej, takich jak: przedmiot umowy (nieruchomość), precyzyjne jej opisanie, cena sprzedaży oraz termin zawarcia umowy docelowej. Należy także określić strony, datę i miejsce zawarcia umowy oraz prawidłowo podpisać dokument. Opcjonalnie można dodać zapis o zaliczce lub zadatku.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024