Jak efektywnie zaskarżyć decyzję administracyjną?

Wiele z naszych obowiązków i praw jest determinowanych przez decyzje administracyjne. Nie zawsze jednak musimy się godzić z rozstrzygnięciami organów. Jeśli uważamy, że decyzja narusza nasze prawa lub jest dla nas niekorzystna, warto skorzystać z dostępnych środków odwoławczych. Jak skutecznie zaskarżyć decyzję administracyjną? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Kiedy warto wnieść odwołanie od decyzji?

Otrzymanie pozwolenia na budowę, koncesji na sprzedaż alkoholu, rejestracja pojazdu czy określenie wysokości należnej emerytury to tylko niektóre przykłady spraw, które wymagają decyzji administracyjnej. Każde postępowanie administracyjne jest dwuetapowe, co oznacza, że od decyzji organu I instancji przysługuje odwołanie do organu II instancji. W przypadku niezadowolenia z decyzji organu II instancji istnieje możliwość zaskarżenia jej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W tym przypadku jednak wnosi się skargę, a nie odwołanie.

Gdzie złożyć odwołanie od decyzji?

Organy administracji publicznej są zobowiązane do przestrzegania swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Dlatego też nawet jeśli złożymy pismo do niewłaściwego organu, zostanie ono przekazane do właściwego podmiotu. Najczęściej w I instancji działają burmistrzowie, prezydenci lub wójtowie miast i gmin. Wnosząc pismo do urzędu, warto wcześniej zweryfikować, czy organ zajmuje się rozpatrywaniem spraw danego rodzaju.

Jakie są wymogi odwołania?

Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronom co do zasady odwołanie. Wystarczy, że strona wskaże, iż nie zgadza się z treścią rozstrzygnięcia. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji. Natomiast od decyzji wydanej przez organ II instancji przysługuje skarga, która musi zawierać szczegółowe uzasadnienie oraz wskazanie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

Podsumowując, skuteczne zaskarżenie decyzji administracyjnej wymaga zrozumienia procedur i terminów oraz starannego przygotowania pisma odwoławczego lub skargi.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024