Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej a opłata adiacencka

W niektórych sytuacjach właściciel nieruchomości może być zobowiązany do udziału w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej poprzez zapłatę tzw. opłat adiacenckich. Co warto wiedzieć na ten temat? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Czym jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka to obowiązek zapłaty na rzecz gminy, który może zostać nałożony na właściciela nieruchomości w związku ze wzrostem wartości tej nieruchomości wynikającym z budowy urządzeń infrastruktury technicznej, finansowanej ze środków publicznych. Urządzenia te mogą obejmować drogi oraz przewody lub urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe i telekomunikacyjne – wyjaśnia Robert Tomaszewski.

Kiedy można nałożyć opłatę adiacencką?

Możliwość nałożenia opłaty adiacenckiej jest ograniczona. Procedura ustalenia tej opłaty może być wszczęta w ciągu 3 lat od stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do infrastruktury technicznej lub od stworzenia warunków do korzystania z nowo wybudowanej drogi. Dodatkowo, musi obowiązywać uchwała rady gminy określająca stawkę procentową tej opłaty. Brak takiej uchwały oznacza, że właściciel nieruchomości nie może zostać zobowiązany do tej opłaty.

Jak ustala się wysokość opłaty adiacenckiej?

Wysokość opłaty adiacenckiej ustala organ administracji, zwykle wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Opiera się ona na wzroście wartości nieruchomości, który ocenia rzeczoznawca majątkowy. Opłata nie może przekroczyć 50% wzrostu wartości nieruchomości po wybudowaniu infrastruktury.

Czy można odwołać się od ustalonej opłaty?

Tak, można się odwołać od decyzji ustalającej opłatę adiacencką w terminie 14 dni od jej otrzymania. Odwołanie składa się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Czy opłatę adiacencką można płacić w ratach?

Tak, opłatę adiacencką można rozłożyć na raty roczne płatne przez 10 lat. Warunki tej spłaty określane są w decyzji ustalającej opłatę adiacencką. W przypadku takiej spłaty, gmina może zabezpieczyć swoje roszczenie hipoteką.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024