Co można postawić na działce bez pozwolenia?

Wszystkie istotne informacje dotyczące możliwości zabudowy działek znajdują się na stronie każdej z nich, w poszczególnych kartach. Połowa oferowanych przez nas działek ma charakter budowlany, a druga połowa jest rolna (działki te są stopniowo przekształcane). Ich rekreacyjny charakter wynika głównie z lokalizacji w pobliżu morza oraz z położenia na wyjątkowo atrakcyjnych terenach, bogatych m.in. w liczne tereny zielone, trasy rowerowe, malownicze plaże, punkty widokowe czy też ciekawe zabytki.

Zgodnie z przepisami, zezwolenia nie potrzeba na:

  • wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym całkowita liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,
  • tymczasowe obiekty budowlane, niezwiązane trwale z gruntem i przeznaczone do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, zgodnie z art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od daty rozpoczęcia budowy określonej w zgłoszeniu.

Działkę rolną można zabudować obiektami określonymi w Ustawie Prawo budowlane. Zapoznaj się z ofertą budynków drewnianych nie wymagających pozwolenia na budowę na stronie: www.castor.net.pl/bezzezwolenia.htm

Jak zgłosić budowę budynku tymczasowego?

Jak widać na powyższych przykładach, można postawić 1 obiekt na każde 500 m2 powierzchni działki. W przypadku zakupu działki o powierzchni np. 700 m2, do Starostwa Powiatowego należy zgłosić plany budowy tymczasowego obiektu budowlanego. W wyniku tego tymczasowy obiekt budowlany (przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce po 120 dniach) o powierzchni do 25 m2, zostanie zalegalizowany w odpowiedniej instytucji.

Co należy przygotować przed złożeniem zgłoszenia:

  • Opis określający rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac. Należy określić przeznaczenie i sposób wykonania tymczasowego obiektu, np. metodą tradycyjną, oraz upewnić się, że obiekt mieści się w katalogu obiektów określonym w prawie budowlanym i ma powierzchnię do 25 m2.
  • Szkice i rysunki obiektu wraz z wymiarami: długość, szerokość, wysokość.
  • Mapa sytuacyjna z zaznaczonym obiektem oraz odległościami od granic. Zgodnie z zaleceniami, odległość od granicy sąsiedniej działki powinna wynosić 4 m (z oknami) lub 3 m (bez okien), od drogi gminnej 6 m, a od drogi powiatowej 8 m.
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Należy także zwrócić uwagę, czy planowana jest w tym obiekcie działalność gospodarcza, ponieważ w takim przypadku uzyskanie zezwolenia może być trudniejsze.

Dbamy o wygodę naszych klientów i udostępniamy już przygotowane do podpisu dokumenty.

Perspektywa na przekształcenie

Warto zauważyć, że oferowane przez nas nieruchomości spełniają wszystkie niezbędne kryteria do przekształcenia z działki rolnej na budowlaną. Bliskość zabudowań, dostęp do mediów, sąsiedztwo terenów budowlanych, szeroka droga wewnętrzna (8 m) oraz odpowiednie wymiary działek sprawiają, że proces przekształcenia tych obszarów przez gminę będzie znacznie łatwiejszy! Część naszych działek już ma status budowlanych, a część wkrótce go uzyska.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024