Specjaliści z rynku nieruchomości twierdzą, że w 2021 roku używane domy staną się prawdziwym hitem. Już teraz widać wyraźne zainteresowanie tym segmentem na terenie całej Polski. Skąd wynika ta zmiana nastrojów? Czy rzeczywiście warto inwestować w używane domy? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu firmy Saveinvest Sp. z o.o. – www.saveinvest.pl.
„Dzisiaj wszyscy rozumiemy, że warto mieć swoją bezpieczną przystań. Dom ma stać się naszą ostoją i przestrzenią, do której chcemy wracać i w niej przebywać. Dotychczas wielu z nas traktowało to miejsce wyłącznie jako sypialnię lub przystanek przed kolejnym dniem pracy. Wtedy nie sądziliśmy, że sytuacja może zmienić się o 180 stopni i że będziemy zmuszeni do pozostawania w jednym miejscu” – komentuje Robert Tomaszewski. Pandemia zmieniła wszystko, sprawiając, że dom stał się biurem, miejscem do spania i rozrywki. Wielu Polaków zauważyło, że ich przestrzeń domowa nie jest wystarczająca.
Osoby posiadające małe mieszkania w centrach dużych miast chętnie wymieniłyby je na coś większego. Niestety, ceny nieruchomości rosną. Mimo zapowiedzi spadków cen pod koniec 2019 roku, tendencja wzrostowa trwa. W czasie pierwszej fali pandemii ceny nieco zwolniły, ale szybko wróciły do normy. Dziś trzypokojowe mieszkanie w centrum Poznania kosztuje około 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a w Warszawie 12-14 tysięcy złotych za metr. Dla wielu osób zakup większego mieszkania jest nieosiągalny.
Wysokie ceny mieszkań zmuszają Polaków do szukania alternatyw pod miastem. Tam dominują domy jednorodzinne i szeregowce. Samodzielna budowa to ogromne przedsięwzięcie, które angażuje czas i środki. Ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, co sprawia, że budowa staje się coraz mniej opłacalna. Dlatego coraz większe zainteresowanie budzą nieruchomości z rynku wtórnego. W Polsce sprzedaje się rocznie około 30 000-40 000 używanych domów, a specjaliści przewidują wzrost tej liczby w 2021 roku.
Kupujący mogą korzystać z różnych dofinansowań. Instalacja fotowoltaiczna czy wymiana starego pieca dzięki dofinansowaniom staje się tańsza. Inwestycje te obniżają przyszłe koszty mediów, a panele fotowoltaiczne sprawiają, że właściciele domów stają się samowystarczalni i niezależni od podwyżek cen prądu.
Zakup używanego domu ma wiele zalet, ale niesie też ze sobą ryzyko. Właściciele często nie dysponują pełną dokumentacją dotyczącą instalacji w budynku. Stare mury mogą kryć problemy, takie jak nieszczelności czy zarywające się podłogi. Na pierwszy rzut oka dom może wyglądać świetnie, ale już w ciągu kilku lat może okazać się niekończącą się inwestycją.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024