Kiedy inwestor, planujący wykorzystać grunt rolny na cele gospodarcze, może ubiegać się o warunki zabudowy?
Decyzja określająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu reguluje zasady zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego lub wykonanie innych robót budowlanych na danym obszarze. W jakich okolicznościach inwestor planujący wykorzystać grunt rolny na cele gospodarcze może wystąpić o uzyskanie takiej decyzji administracyjnej?
Warunki zabudowy nie mogą zostać wydane dla terenów, na które nałożony został obowiązek uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, czyli dla gruntów rolnych klas I-III. Znowelizowana treść ustawy o ochronie gruntów rolnych zakłada jednak, że zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III nie będzie konieczna, jeśli dane nieruchomości spełnią łącznie kilka warunków.
Zmiana przeznaczenia użytków rolnych klas I-II może nastąpić jedynie w przypadku, gdy co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu znajdzie się w obszarze zwartej zabudowy. Zgodnie z prawem, pojęcie zwartej zabudowy oznacza skupienie nie mniej niż pięciu budynków (poza budynkami gospodarczymi), gdzie największa odległość pomiędzy sąsiadującymi budynkami nie przekracza 100 metrów – wyjaśnia Robert Tomaszewski, prezes Saveinvest. Obszar zwartej zabudowy to przestrzeń wyznaczona przez linię prowadzoną w odległości 50 metrów od zewnętrznych krawędzi budynków składających się na zwartą zabudowę lub zewnętrznych granic działek, na których te budynki są zlokalizowane – przy zastrzeżeniu, że odległość od tych granic nie może przekroczyć 50 metrów. Ponadto, działka musi znajdować się w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej, będącej działką zabudowaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie wielkość i inne cechy umożliwiają prawidłowe korzystanie z budynków i urządzeń na niej zlokalizowanych. Ponadto, grunt przeznaczony do odrolnienia nie powinien być oddalony o więcej niż 50 metrów od drogi publicznej. Nowe przepisy ograniczają także wielkość działek, których przeznaczenie chcemy zmienić. Powierzchnia takich działek nie może przekraczać 0,5 ha, bez względu na to, czy jest to jedna całość, czy kilka odrębnych części. Jeśli więc mamy do czynienia z gruntem klasy I – III, który spełnia wszystkie wymagane przez ustawodawcę kryteria, nie będzie konieczna zgoda na odrolnienie, co pozwoli na staranie się o uzyskanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024