Kto jest odpowiedzialny za promocję gminy według prawa? Jak wygląda promocja gminy poprzez wydawanie prasy lokalnej?
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują sprawy związane z jej promocją – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Działania promocyjne obejmują rozpowszechnianie, propagowanie i reklamowanie walorów gminy. Interpretacja tego przepisu w praktyce jest istotna, co potwierdzają kluczowe orzeczenia sądowe. Jednym z takich wyroków jest ten wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku z 10 września 2013 r. (sygnatura akt: I SA/Gd 620/13), który wskazał, że gmina wykonuje zadania planistyczne, obejmujące sprawy zbiorowego interesu i potrzeb wspólnoty samorządowej. Oznacza to, że promocja miasta, dbanie o jego wizerunek, zachęcanie turystów do odwiedzenia gminy poprzez rozwijanie infrastruktury turystycznej, może być uznane za część kompetencji gminy.
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku, w wyroku z 6 grudnia 2000 r. (sygn. I SA/Gd 2038/99), podkreślił, że działania, o których mowa w ustawie, można uznać za promocję miasta, rozumianego jako centrum turystyczne, można uznać tylko wtedy, gdy działania promocyjne pozwalają na wysnucie przesłanek, że zapewnią rzeczywiste korzyści z napływu dodatkowej liczby turystów.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22 września 2009 r. (sygn. III SA/Kr 1077/08) wskazuje na różnicę między promocją produktu a promocją gminy jako wykonywaniem jej zadań własnych. Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do tworzenia związku międzygminnego w celu promowania lokalnego produktu, ale istnieje możliwość takiej działalności w ramach innych form prawnych, np. stowarzyszeń gmin.
Chociaż ustawa o samorządzie gminnym nie wskazuje bezpośrednio na wydawanie prasy lokalnej jako formy wykonywania zadań gminy (co podkreślił nadzór wojewody podkarpackiego w 2015 r.), to wydawanie takiej prasy może mieć znaczenie dla lokalnych spraw publicznych. Doświadczenia pokazuje, że prasa lokalna przyczynia się do rozwoju społeczeństwa i gminy jako działalność promocyjna i integrująca społeczność.
Za wydawanie gazety w gminie odpowiada wójt, realizujący zadania gminy określone prawem. Istotne jest przy tym współdziałanie rady gminy i wójta w tym zakresie. Rada ma kompetencje budżetowe, by zapewnić fundusze na wydawanie prasy lokalnej. Prasa ta powinna informować mieszkańców o działaniach gminy, jednostkach organizacyjnych oraz ważnych wydarzeniach na terenie gminy.
W kolejnej części artykułu zostaną omówione kwestie promocji gminy poprzez działalność kulturalną oraz przyznawanie honorowego obywatelstwa i innych nagród.
W obliczu pandemii koronawirusa wiele osób boryka się z problemem opóźnienia we wniesieniu odwołania od decyzji administracyjnej. Czy to oznacza automatycznie przegraną sprawę? Niekoniecznie. Istnieje możliwość przywrócenia utraconego terminu do złożenia odwołania. Jak to zrobić skutecznie? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, w przypadku przekroczenia terminu możliwe jest jego przywrócenie na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem udowodnienia, że niedotrzymanie terminu nie nastąpiło z jego winy. Aby przywrócić termin do wykonania danej czynności, należy zwrócić się do właściwego organu z odpowiednim pismem. Taki wniosek o przywrócenie terminu powinien zostać złożony w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny opóźnienia. Jednocześnie z wnioskiem należy dopełnić czynności, na które przewidziany był dany termin. Trzeba przy tym pamiętać, że nie można przywrócić terminu na złożenie prośby o przywrócenie terminu. Jeśli siła wyższa uniemożliwiła złożenie odwołania w wyznaczonym terminie, nadal istnieje możliwość jego skutecznego złożenia. Należy jednakże najpierw złożyć wniosek o przywrócenie terminu z uzasadnieniem, dlaczego nie udało się złożyć odwołania na czas, a następnie wraz z tym wnioskiem wysłać odwołanie, które planowano złożyć wobec danej decyzji administracyjnej.
O przywróceniu terminu decyduje właściwy organ administracji publicznej. Jeśli więc odwołanie od decyzji Burmistrza Gminy Mosina ma być rozpatrywane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu, to właśnie SKO będzie kompetentne do rozpatrzenia wniosku o przywrócenie terminu. Jakie argumenty można wykorzystać, aby przekonać organ, że niezachowanie terminu wynikło nie z naszej winy? Choroba jest wystarczającym wyjaśnieniem, jednakże nie wystarczy jedynie oświadczenie o złym samopoczuciu. Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej. Zachorowanie na COVID-19 stanowi wystarczającą przesłankę do przywrócenia terminu, ale należy przedstawić decyzję o obowiązku izolacji lub kwarantanny – dodaje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Warto również wspomnieć, że przed rozpatrzeniem wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, organ administracji publicznej może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia, jednakże tylko na wniosek strony. Sam organ nie może podjąć takiej decyzji na własną rękę. Strony nie muszą obawiać się, że wydana decyzja skutkuje niekorzystnymi konsekwencjami. Nie zostaną obciążeni wysokimi odszkodowaniami ani zmuszeni do podejmowania określonych działań. Wystarczy złożyć stosowne podanie. Odmowę przywrócenia terminu można zaskarżyć za pomocą zażalenia. Nawet jeśli organ nie uwzględni wniosku i nie przywróci terminu, istnieje możliwość dalszego dochodzenia swoich praw, nawet przed wojewódzkim sądem administracyjnym.
Podczas izolacji lub kwarantanny można również skorzystać z kontaktu z organami administracji publicznej drogą elektroniczną. Wnioski oraz inne dokumenty można przesłać elektronicznie, posiadając odpowiedni podpis elektroniczny. Jeśli nie posiada się takiego podpisu, istnieje możliwość jego zdobycia zdalnie. Wiele banków umożliwia uwierzytelnienie profilu zaufanego, co pozwala na uzyskanie podpisu zaufanego poprzez bankowość internetową – wskazuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024