Jak skutecznie zwiększyć czynsz najmu?

Wzrost inflacji, trudna sytuacja gospodarcza lub osobiste kłopoty wynajmującego, skłaniają właścicieli mieszkań do podnoszenia opłat najmu. Jak zrobić to skutecznie? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – www.saveinvest.pl.

Kiedy podwyższyć czynsz najmu?

Wzrost inflacji oraz trudna sytuacja ekonomiczna kraju sprawia, że coraz więcej wynajmujących rozważa podwyższenie czynszu w umowie najmu. Decyzję o tym najlepiej podjąć jeszcze przed zawarciem umowy, odpowiednio kształtując jej poszczególne postanowienia. Stosując odpowiednie rozwiązania umożliwimy regularne zwiększanie czynszu najmu, co da wynajmującemu pewność, że spadek wartości pieniądza nie wpłynie negatywnie na jego majątek ani znacząco nie zmniejszy przychodów z najmu – wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Klauzule waloryzacyjne w umowie najmu

Najprostszym sposobem na regularne podwyższanie czynszu najmu jest umieszczenie w umowie klauzuli waloryzacyjnej. Polega ona na uzależnieniu wysokości czynszu od określonych czynników, takich jak inflacja, wskaźniki GUS, cena złota czy kurs waluty obcej. Polskie przepisy nie określają jednoznacznie sposobu waloryzacji ani podstaw jej oparcia, więc strony umowy, wynajmujący i najemca, mogą zawrzeć dowolne ustalenia. Zazwyczaj czynsz jest waloryzowany raz w roku. Wynajmujący przekazuje najemcy stosowne oświadczenie lub waloryzacja następuje automatycznie, bez dodatkowych warunków. Aby prawidłowo sformułować klauzulę waloryzacyjną, należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia okresu waloryzacji oraz wybrać rodzaj wskaźnika i jego wartość.

Krótkoterminowe umowy najmu

Innym sposobem na regularne podwyższanie czynszu najmu jest zawieranie krótkoterminowych umów najmu. Określając czas trwania umowy na rok lub dwa, zyskujemy swobodę w ustalaniu nowych warunków. W ten sposób można łatwo podwyższyć czynsz, zmienić inne warunki umowy i dodać nowe postanowienia. Jeśli po zakończeniu umowy najemca nadal chce wynajmować lokal, można go przedłużyć aneksem, który musi odzwierciedlać parametry pierwotnej umowy, jak data i miejsce zawarcia, strony oraz podstawowe warunki. W przeciwieństwie do klauzuli waloryzacyjnej, ta opcja wymaga spotkania i podpisania nowej umowy lub aneksu przez obie strony.

Porozumienie stron wymaga zgody najemcy

Jeśli umowa nie zawiera klauzuli waloryzacyjnej, a czas jej trwania jest długi, zasadniczo nie można podwyższyć czynszu w trakcie jej obowiązywania. Konieczne jest wypowiedzenie umowy i zaproponowanie nowej umowy z wyższym czynszem po upływie okresu wypowiedzenia. Alternatywnie można uzgodnić podwyżkę z najemcą i dokonać zmiany za pomocą aneksu. W tym przypadku obie strony muszą wyrazić zgodę na zmianę, a aneks powinien zawierać wszystkie dotychczasowe ustalenia umowy oraz nowe warunki dotyczące czynszu. Te rozwiązania wymagają jednak czasu i chęci współpracy ze strony najemcy.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024