Zasiedzenie jest kwestią, która często staje się przedmiotem spraw sądowych. Właściciele nieruchomości często toczą spory z posiadaczami terenów o różne ich fragmenty. Czy jednak każdą nieruchomość można zasiedzieć? Czy zasiedzenie obejmuje na przykład służebność gruntową? Odpowiedzi na te pytania udziela Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Służebność gruntowa to prawo obciążenia jednej nieruchomości na rzecz właściciela innej nieruchomości. Może ono przybierać trzy formy. Po pierwsze, właściciel nieruchomości służebnej może korzystać z nieruchomości obciążonej w określonym zakresie. Po drugie, właściciel nieruchomości obciążonej może być ograniczony w pewnych działaniach dotyczących tej nieruchomości. Po trzecie, właściciel nieruchomości obciążonej może mieć zabronione wykonywanie pewnych czynności, które normalnie by mu przysługiwały. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, służebność gruntowa powinna być wykonywana w sposób, który jak najmniej utrudnia korzystanie z nieruchomości, dla której została ustanowiona.
Zasiedzenie polega na tym, że posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem, nabywa prawo własności do tej nieruchomości, jeśli nieprzerwanie posiada ją przez dwadzieścia lat jako posiadacz samoistny, chyba że zdobył ją w złej wierze. W przypadku złej wiary, nabycie własności może nastąpić dopiero po upływie trzydziestu lat. Innymi słowy, korzystanie z cudzej nieruchomości może prowadzić do tego, że posiadacz stanie się jej właścicielem. Ale co oznaczają dobra i zła wiara? Dobra wiara występuje, gdy osoba posiada błędne przekonanie, że ma prawo do konkretnej rzeczy. Natomiast zła wiara występuje, gdy osoba zdaje sobie sprawę, że nie przysługuje jej to prawo – tłumaczy Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Warto podkreślić, że w pewnych przypadkach możliwe jest zasiedzenie służebności gruntowej. Wiele sądowych spraw dotyczy sytuacji, w których dziedziczy się nieruchomość, na której znajduje się np. droga polna. Istnieje wiele takich przypadków w orzecznictwie sądów. Z tych służebności zazwyczaj korzystają właściciele okolicznych nieruchomości, a droga ułatwia im dostęp z drogi publicznej do swojej działki. Kodeks cywilny stanowi, że służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w przypadku, gdy dotyczy trwałego i widocznego urządzenia. Istnieje jednak problem z definiowaniem, co jest trwałym i widocznym urządzeniem. Uznaje się jednak, że musi to być widoczny przedmiot, który jest wynikiem świadomego i zaplanowanego działania człowieka.
Jak zatem w praktyce można zasiedzieć drogę? Samo przejeżdżanie przez określony teren nie wystarczy. Jednakże, gdy właściciele okolicznych nieruchomości dbają o drogę, sytuacja wygląda inaczej. Wystarczy więc np. wyrównać teren, położyć asfalt lub bruk. Wtedy droga będzie stanowić utwardzony, dobrze przygotowany do użytku szlak drogowy. Takie działanie można uznać za stworzenie trwałego i widocznego urządzenia. Oczywiście, w takiej sytuacji termin zasiedzenia powinien być liczony od momentu utwardzenia drogi. Warto również pamiętać o kwestii dobrej i złej wiary – dodaje Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024