Kiedy należy uiścić opłatę adiacencką?

Podział lub scalenie nieruchomości może wymagać zapłacenia tzw. opłaty adiacenckiej. To publicznoprawne zobowiązanie związane ze wzrostem wartości danej nieruchomości. Jak ją ustalić? Kto i kiedy jest zobowiązany do jej zapłacenia? Odpowiedzi udziela Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Co to jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka jest uregulowana w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 98a tej ustawy, jeżeli wartość nieruchomości wzrośnie w wyniku podziału dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może nałożyć opłatę adiacencką. Organ ten przeprowadza stosowne postępowanie i wydaje decyzję administracyjną. Rozpoczęcie postępowania musi nastąpić w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna lub orzeczenie o podziale nabrało mocy prawomocnej. Po tym terminie gmina nie może już egzekwować opłat z tytułu wzrostu wartości podzielonej nieruchomości.

Czy termin 3 lat zawsze jest taki sam?

W przypadku podziału nieruchomości na wniosek właściciela, podział nieruchomości, który może skutkować wzrostem jej wartości, następuje na jego koszt. W takiej sytuacji termin na ustalenie opłaty adiacenckiej wynosi 3 lata od podziału. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził ten stan w uchwale z 11 stycznia 2010 r., sygn. akt I OPS 5/09.

Ile wynosi opłata adiacencka?

Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały. Opłata ta nie może przekroczyć 30 procent różnicy wartości nieruchomości. Podczas postępowania administracyjnego organ musi ocenić, czy rzeczywiście doszło do wzrostu wartości podzielonej nieruchomości. Jest to oceniane na podstawie zgromadzonych dowodów, w tym opinii rzeczoznawcy majątkowego.

Jak określić wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości przed i po podziale ustala się na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna lub orzeczenie o podziale nabrało mocy prawomocnej. Nie uwzględnia się części składowych nieruchomości. Wartość nieruchomości przyjmuje się jako sumę wartości działek możliwych do samodzielnego zagospodarowania, wchodzących w skład podzielonej nieruchomości.

Jak sprawdzić poprawność wyceny?

Po sporządzeniu opinii o wartości nieruchomości, organ prowadzący postępowanie analizuje operat szacunkowy. Organ nie może oceniać merytorycznej poprawności opinii, ale sprawdza formalne aspekty operatu. W razie wątpliwości co do jego poprawności, organ może zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego o wyjaśnienia.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024