Kiedy organ może wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia budowy?

W jakich sytuacjach starosta może wyrazić sprzeciw wobec zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Inwestor, który złożył wniosek zgłoszeniowy wraz z wymaganymi dokumentami, musi oczekiwać na decyzję starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) przez 30 dni. Brak odpowiedzi w tym okresie oznacza dla niego zgodę na rozpoczęcie prac – tzw. „milczącą zgodę”. Jakie warunki muszą być spełnione, aby organ mógł sprzeciwić się wnioskowi inwestora?

Zgodnie z artykułem 30 ust. 6 pkt 1 oraz ust. 7 prawa budowlanego, starosta (lub prezydent) może wnieść sprzeciw wobec zgłoszonego przez nas projektu budowlanego, jeżeli budowa lub prace budowlane, o które wnioskujemy, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia ekspert Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Dlatego przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z aktualnymi przepisami budowlanymi i sprawdzić, czy nasze zamierzenia mogą być zrealizowane na podstawie tylko zgłoszenia.

Zgłoszenie nie zostanie zaakceptowane, jeśli planowana budowa lub prace budowlane naruszałyby ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy – takie jak wymogi techniczne dla budynków czy ich lokalizacja. Ponadto, sprzeciw wobec zgłoszenia inwestor otrzyma, gdy dotyczy ono budowy obiektu tymczasowego, który nie jest trwale związany z gruntem i ma funkcjonować w danym miejscu przez 120 dni.

Organ administracji publicznej ma również uprawnienia, aby w szczególnych sytuacjach nakazać wnioskodawcy – za pośrednictwem decyzji administracyjnej – uzyskanie pozwolenia na budowę, pomimo złożenia zgłoszenia. Dotyczy to głównie sytuacji, w których według organu, przeprowadzenie prac budowlanych zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia, prowadzi do pogorszenia stanu środowiska lub naruszenia zabytków – dodaje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Ponadto, obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę zostanie nałożony, gdy planowana budowa znacząco wpłynie na tereny sąsiadujące z inwestycją lub naruszy ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki istnieje.

Sprzeciw jest wyrażany w formie decyzji administracyjnej, którą wnioskodawca otrzymuje za pośrednictwem poczty. Zgodnie z obowiązującym prawem, dniem złożenia sprzeciwu jest dzień nadania decyzji pocztą. Ważne jest również, aby zgłoszenie było kompletne i obejmowało pełną dokumentację. W ramach wniosku zgłoszeniowego inwestor zobowiązany jest dostarczyć: cztery kopie projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami; oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; niezbędne rysunki lub szkice opisujące planowaną budowę oraz zakres i sposób realizacji prac budowlanych – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Jeśli brakuje wymaganych dokumentów, organ może nałożyć na wnioskodawcę obowiązek ich uzupełnienia w określonym terminie za pomocą postanowienia. W przypadku niewypełnienia tego obowiązku, organ może wydać sprzeciw w formie decyzji.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024