Mediacja – jak rozwiązać spór w administracji?

Mediacja to nowość w polskim postępowaniu administracyjnym. Formalnie istnieje od 2004 roku, ale dopiero w 2016 roku wprowadzono przepisy umożliwiające jej pełne stosowanie. Dziś widać, że jest to narzędzie nie tylko potrzebne, ale i bardzo skuteczne. O mediacji w administracji opowiada Bartłomiej Kuźniar, Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czym jest mediacja?

Mediacja to proces polubownego załatwiania spraw administracyjnych, zgodnie z art. 13 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Organy administracji publicznej, w sprawach, gdzie jest to możliwe, dążą do polubownego rozstrzygania kwestii spornych oraz ustalania praw i obowiązków. Mediacja polega na dyskusji uczestników z pomocą neutralnej osoby trzeciej, mediatora, na temat ugodowego zakończenia sporu. Jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia zgodnie z obowiązującym prawem, poprzez wydanie decyzji lub zawarcie ugody. Mediacja pozwala osiągnąć kompromis i zakończyć sprawę szybciej.

Kiedy możliwe jest przeprowadzenie mediacji?

Mediację można przeprowadzić, gdy pozwala na to charakter sprawy. Jest to dobrowolne narzędzie, a strony mogą się zgodzić na udział w mediacji lub nie. Jeśli strony zgadzają się na mediację, organ administracji publicznej zawiadamia je o tej możliwości i proponuje mediatora. Strony mogą zaproponować mediatora i muszą zostać pouczone o zasadach mediacji oraz kosztach. Jeśli strony wyrażą zgodę, organ wydaje postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji, odracza rozpatrzenie sprawy na okres do dwóch miesięcy i wskazuje mediatora. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, organ kończy mediację i rozpatruje sprawę w normalnym trybie.

Kto może zostać mediatorem?

Mediatorem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i korzystająca z pełni praw publicznych. Zwykle korzysta się z usług mediatorów wpisanych na listę stałych mediatorów lub uwzględnionych w wykazie instytucji i osób uprawnionych do prowadzenia mediacji, prowadzonych przez prezesa sądu okręgowego. Jeśli organ administracji jest uczestnikiem mediacji, mediatorem może być tylko osoba z tej listy lub wykazu.

Dlaczego warto postawić na mediację?

Mediacja to szybki i ugodowy sposób zakończenia sporu, który nie generuje wysokich kosztów. Mediator pomaga stronom w formułowaniu propozycji ugodowych i znalezieniu rozwiązania korzystnego dla obu stron. Warto skorzystać z mediacji, jeśli istnieje taka możliwość, ponieważ może to przyspieszyć i uprościć rozwiązanie sporu – podsumowuje Bartłomiej Kuźniar, Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024