Przedsiębiorstwo zajmujące się wynajmem mieszkań musi spełnić wiele formalności. Nielegalne prowadzenie hostelu może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jakie ryzyko ponoszą właściciele? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, ekspert z Saveinvest Sp. Z o.o. – www.dzialkanadmorzem.pl.
Historia pewnego hostelu
W 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (IV SA/Po 459/19) odrzucił skargę na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazał zmianę sposobu użytkowania lokalu. Sprawa rozpoczęła się po sygnale z Komendy Miejskiej Policji, wskazującym na prowadzenie hostelu w mieszkaniu w Poznaniu, które oficjalnie miało być używane w inny sposób. Inspektor przeprowadził kontrolę i stwierdził, że lokal był wykorzystywany jako hostel, a nie na cele mieszkaniowe. W rezultacie zwrócono się do właściciela o przekazanie dokumentacji. Gdy ten nie spełnił żądań, Inspektor nakazał przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania lokalu.
Co to jest zmiana sposobu użytkowania?
Właściciel zaskarżył decyzję, ale Sąd poparł Inspektora Nadzoru Budowlanego. Stwierdził, że zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia organowi. W tym przypadku przeznaczenie mieszkania na hostel było jednoznaczne. Brak było jednak zgłoszenia tej zmiany. Właściciel musiałby również spełnić wymogi bezpieczeństwa pożarowego i higieniczno-sanitarne.
Konsekwencje przed Sądem
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który poparł decyzję Inspektora. Stwierdził, że zmiana sposobu użytkowania lokalu była ewidentna. Z mieszkania zrobił się hostel, a to wymagało formalności i dostosowania lokalu do wymogów bezpieczeństwa i higieny.
Poznaj swoje obowiązki
Przed podjęciem działalności wynajmu lokalu, szczególnie w przypadku hostelu, należy dopełnić formalności. Nawet najem zwykłego mieszkania wymaga uiszczenia podatku od najmu. „Nasi klienci często kupują nieruchomości nad morzem z myślą o prowadzeniu wynajmu. Informujemy ich jednak o obowiązkach, by uniknęli problemów” – mówi Bartłomiej Kuźniar, ekspert z Saveinvest Sp. Z o.o.
Mieszkanie w bloku a działalność hostelowa: konsekwencje samowoli
Podmiot zajmujący się wynajmem mieszkań musi spełnić wiele formalności. Nielegalne prowadzenie hostelu może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jakie ryzyko ponoszą właściciele? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, ekspert z Saveinvest Sp. Z o.o. – www.dzialkanadmorzem.pl.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!