O czym należy pamiętać, decydując się na ogrodzenie posesji?

Mogłoby się wydawać, że budowa ogrodzenia posesji to mało istotne przedsięwzięcie, które nie podlega regulacjom prawnym. Nic bardziej mylnego. Jakie formalności trzeba spełnić, decydując się na budowę ogrodzenia? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu firmy Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Budowa ogrodzenia nie jest całkowicie wolna od regulacji prawnych. Ogrodzenie stanowi tzw. urządzenie budowlane, czyli techniczne urządzenie związane z obiektem budowlanym, zapewniające jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Dotyczy to zabudowanych nieruchomości. W przypadku nieruchomości niezabudowanych, ogrodzenie traktowane jest jako obiekt budowlany. Przepisy rozróżniają, jakie formalności należy spełnić, budując ogrodzenie. Jeśli wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m, konieczne jest zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę. W przypadku ogrodzenia niższego niż 2,20 m, nie jest wymagane ani zgłoszenie, ani pozwolenie na budowę.

Ogrodzenie a mur oporowy – różnice

Ogrodzenie, które wymaga zgłoszenia robót budowlanych, jeśli jego wysokość przekracza 2,20 m, różni się od muru oporowego. Mur oporowy to konstrukcja oporowa mająca na celu powstrzymanie parcia gruntu wysokiego nasypu. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak żelbet, beton, cegły czy kamienie. Każdy mur oporowy może pełnić funkcję ogrodzenia, ale nie każde ogrodzenie jest murem oporowym. Wzniesienie muru oporowego, który nie pełni wyłącznie funkcji ogrodzenia, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – tłumaczy Robert Tomaszewski.

Budowa ogrodzenia a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Planując ogrodzenie, warto sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie zawiera zapisów dotyczących formy, wysokości i materiałów ogrodzenia. W gminach, które mają uchwałę o zasadach sytuowania obiektów małej architektury mogą znajdować się dodatkowe wytyczne. Niezbędne informacje można uzyskać w wydziale planowania i zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miasta lub gminy – podpowiada Robert Tomaszewski.

Ogrodzenie a inne akty prawne – na co zwrócić uwagę?

W zależności od specyfiki nieruchomości, przy budowie ogrodzenia mogą mieć zastosowanie także inne akty prawne. Przykładowo, ogrodzenia nieruchomości położonych nad jeziorem nie mogą być bliżej niż 1,5 m od linii brzegowej, aby nie utrudniały przemieszczania się wzdłuż brzegu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zabrania umieszczania na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów, aby nie stwarzały zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024