Odsetki od kredytu a podatek od najmu

Rozliczenia podatkowe to dla wielu osób „czarna magia”. Często konieczne jest skorzystanie z pomocy księgowych i doradców podatkowych. Jak prawidłowo rozliczać przychody z najmu mieszkania, działki lub domku letniskowego? Czy można odliczyć odsetki od spłacanego kredytu? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.dzialkanadmorzem.pl.

Czy najem nadal jest opłacalny?

W mediach coraz częściej słychać o nadchodzącym trudnym okresie dla osób wynajmujących mieszkania. Pandemia koronawirusa sprawiła, że z dużych miast zniknęło wielu studentów, którzy pozostali w swoich rodzinnych domach, ucząc się zdalnie, rezygnując z wynajmu w centrum miasta. Również pracownicy zdalni z Poznania, Warszawy, Krakowa i innych metropolii zdecydowali się przenieść tam, gdzie koszty najmu są niższe. W rezultacie wielu wynajmujących boryka się z problemem znalezienia solidnych najemców. Niemniej jednak, sytuacja wynajmujących nie jest zawsze taka niekorzystna. Wielu Polaków wybrało wakacje w kraju, co sprawiło, że właściciele domków letniskowych i mieszkań w atrakcyjnych nadmorskich kurortach mieli pełne ręce roboty. Prognozy sugerują, że w kolejnych latach rynek najmu wciąż utrzyma silną pozycję, pomimo pandemii koronawirusa. Dlatego też warto kontynuować inwestowanie w nieruchomości i ich wynajem. Warto też zastanowić się nad korzystną metodą rozliczania podatku – podkreśla Bartłomiej Kuźniar.

Jakie są formy opodatkowania najmu?

Obecnie polskie prawo przewiduje trzy możliwe formy opodatkowania zysków z najmu mieszkań, domów letniskowych i innych nieruchomości. To opodatkowanie na zasadach ogólnych, rozliczenie podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwsza możliwość związana jest z koniecznością uiszczenia podatku według jednej z dwóch stawek – 17 lub 32 procent. Podatek liniowy wynosi 19 procent, podczas gdy ryczałt to zaledwie 8,5 procent. Trzecie rozwiązanie, z uwagi na niższą stawkę, wydaje się być najbardziej atrakcyjne dla wielu osób. Co więcej, wiąże się z minimalną ilością formalności. Paradoksalnie jednak w niektórych przypadkach opodatkowanie na zasadach ogólnych może przynieść największe korzyści. Dlaczego tak się dzieje? W ramach tego mechanizmu podatek płaci się od rzeczywistego dochodu, czyli kwoty czynszu pomniejszonej o wszystkie poniesione koszty i wydatki.

Dlaczego opodatkowanie na zasadach ogólnych jest korzystne?

Jak już wspomniano wcześniej, opodatkowanie na zasadach ogólnych może wiązać się z podatkiem w wysokości 17 lub 32 procent. Niższą stawkę stosuje się, gdy uzyskane dochody nie przekraczają 85 528 złotych. Wyższą stawkę zastosuje się do części przychodów, które przekroczą tę kwotę. Aby obliczyć rzeczywisty dochód, czyli podstawę opodatkowania, potrzebną do ustalenia kwoty należnego podatku, należy uwzględnić uzyskany czynsz, pomniejszony o poniesione koszty i wydatki. Do tych kosztów zalicza się remonty, amortyzację, a także odsetki od spłacanego kredytu. Oczywiście kredyt ten musi być związany z zakupem wynajmowanego mieszkania. Można odliczyć tylko te odsetki, które faktycznie zostały zapłacone po przekazaniu lokalu – wyjaśnia Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Jak poprawnie rozliczać się z podatku?

Samodzielnie wyliczony należny podatek od najmu, a dokładniej to zaliczkę na podatek, trzeba wpłacać regularnie, co miesiąc lub co kwartał, na osobisty mikrorachunek podatkowy. Na początku obowiązuje rozliczenie miesięczne, ale z biegiem nowego roku podatkowego możemy przejść na formę kwartalną. Podatek trzeba opłacać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który dokonujemy rozliczenia. Dodatkowo raz w roku musimy złożyć stosowną deklarację w odpowiednim urzędzie skarbowym. Wypełniamy formularz PIT-28 lub PIT-36, w zależności od wybranej formy opodatkowania.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024