Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych może niedługo umożliwić lokalizację zabudowy mieszkaniowej bliżej elektrowni wiatrowych. Jakie znaczenie może to mieć dla deweloperów i mieszkańców? Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., portal www.dzialkanadmorzem.pl, odpowiada na to pytanie.
Zasadę odległościową 10H wprowadziła ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, obowiązująca od lipca 2016 r. Zakłada ona minimalną odległość równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego. Ta ustawa utrudniła budowę nowych elektrowni wiatrowych i zablokowała rozwój budownictwa mieszkalnego w ich sąsiedztwie. Szczególnie odczuli to właściciele nadmorskich nieruchomości, gdzie elektrownie wiatrowe są powszechne. Ich działki, jako niepodlegające zabudowie, znacząco straciły na wartości. Na szczęście trudności związane z tym ograniczeniem zauważył ustawodawca, a obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy.
Projekt zakłada utrzymanie zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej jedynie w oparciu o postanowienia uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek sporządzenia planu miejscowego lub jego zmiany na potrzeby inwestycji nie będzie dotyczył całego obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H, ale prognozowanego obszaru oddziaływania elektrowni wiatrowej. Projekt przewiduje również utrzymanie ustawowej minimalnej odległości elektrowni wiatrowej, ale zezwala gminom na określenie innej odległości w ramach procedury planistycznej, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni.
Minimalna odległość od zabudowań mieszkalnych będzie określana na podstawie prognozy oddziaływania na środowisko wykonanej dla projektu planu miejscowego. Prognoza ta będzie uzgadniana z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Będzie również miała znaczenie w przypadku terenów położonych na styku dwóch lub więcej gmin. Jeśli faktyczny zasięg oddziaływania elektrowni wiatrowej rozciągnie się na gminę pobliską, ta gmina będzie musiała przyjąć własny plan miejscowy.
Ustawodawca proponuje możliwość lokowania w otoczeniu elektrowni wiatrowych budynków mieszkalnych, pod warunkiem spełnienia minimalnej odległości 500 m lub większej, jeśli taka wynika z oceny oddziaływania na środowisko. To odpowiedź na postulaty właścicieli działek budowlanych w pobliżu elektrowni wiatrowych. Nowe rozwiązania mają stworzyć dogodne warunki do rozwoju budownictwa mieszkalnego.
Projekt planuje zorganizowanie dyskusji publicznych z udziałem mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych organów i inwestorów. Mieszkańcy będą mieli możliwość wyrażenia swojego zdania w kwestii planowanych rozwiązań.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024