Oszczędzać czy inwestować, czyli jak skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość finansową? Część pierwsza
Inwestowanie naszych oszczędności to zarówno szansa na pomnożenie odłożonego kapitału, jak i sposób na ochronę ich wartości. Jednak tylko wybór odpowiedniego produktu oraz odpowiedniej strategii inwestycyjnej są gwarancją sukcesu. Jak skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość finansową?
Liczy się bezpieczeństwo
Motywacje do inwestowania odłożonych oszczędności są różnorodne i związane z obawą przed niskimi emeryturami, chęcią utrzymania odpowiedniego standardu życia po przejściu na emeryturę, koniecznością zabezpieczenia się przed niespodziewanymi wydatkami oraz pragnieniem zapewnienia przyszłości finansowej swoim dzieciom. Niezależnie od celów, oszczędności mają zagwarantować stabilność finansową dla nas i naszych rodzin.
Dobierajmy strategie do naszych potrzeb
Nadal istnieje przekonanie społeczne, że oszczędzanie i inwestowanie wymagają dużych wyrzeczeń. Jednak wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz cierpliwość mogą przynieść oczekiwane rezultaty bez znaczących poświęceń. Nawet niewielkie inwestycje, jeśli dobrze wybrane i zarządzane, mogą przynieść satysfakcjonujące zyski – podkreśla Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Kluczem do udanej inwestycji jest jasne określenie celów i możliwości, czyli odpowiedź na pytania o oczekiwania i dostępne środki. Wybór strategii inwestycyjnej powinien być zgodny z naszymi potrzebami i możliwościami.
Warto śledzić dane statystyczne
Śledzenie statystyk i analiz rynkowych oraz prognoz na przyszłość jest kluczowe dla sukcesu inwestycji. Według badań, Polacy uważają posiadanie nieruchomości za najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności w czasach kryzysu (40 rpoc. badanych). Kolejno: lokata bankowa (27 proc.) i inwestycje w złoto (19 proc.) również cieszą się popularnością. Pytanie brzmi, która strategia inwestycyjna jest najbezpieczniejsza i najbardziej opłacalna?
Długofalowe analizy pozwalają zobaczyć, które aktywa przyniosły najwyższy zysk w przeszłości i czy mogą utrzymać tę tendencję. Nieruchomości od lat stabilnie zyskują na wartości, co czyni je atrakcyjną opcją inwestycyjną.
W kolejnej części artykułu dowiemy się, czy inwestowanie niewielkich kwot może zagwarantować stabilność finansową.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!