Podłączenie prądu do domu

Przyłączenie działki do sieci energetycznej wymaga dopełnienia szeregu formalności i może zająć nawet kilka miesięcy. Cały proces rozpoczyna się od złożenia wniosku do firmy zarządzającej siecią energetyczną o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Wymagane jest to do uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie budowy.

Możliwość przyłączenia danej działki do sieci energetycznej zależy od decyzji właściciela sieci, która opiera się na konkretnych kryteriach technicznych i ekonomicznych. Wyzwaniem są działki znajdujące się w dużej odległości od istniejących linii zasilających. Budowa kilkukilometrowego odcinka przyłącza może być trudna i nieopłacalna dla dostawcy. Jednak zgodnie z prawem, tereny określone jako budowlane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, powinny mieć zapewnioną możliwość przyłączenia do mediów, w tym sieci elektroenergetycznej. W praktyce oznacza to zwykle, że sieć przebiega w ulicy, a właściciel działki samodzielnie ponosi koszty i zajmuje się formalnościami dotyczącymi doprowadzenia mediów do działki.

Warunki przyłączenia

Warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej określają m.in. możliwość podłączenia, zakres prac oraz szacowany koszt wykonania przyłącza.

Podłączenie prądu jest regulowane przez prawo energetyczne. Na mocy umowy zawartej z dostawcą prądu, inwestor ponosi opłatę przyłączeniową, a zakład energetyczny wykonuje przyłącze do granicy działki, zakończone skrzynką ZK. Inwestor jest odpowiedzialny za wykonanie Wewnętrznej Linii Zasilającej (WLZ) do budynków. Jednakże, przed bezpośrednim przyłączeniem działki do sieci energetycznej, konieczne jest uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, które są niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę. Wniosek o wydanie pozwolenia musi zawierać oświadczenia dostawców poszczególnych mediów potwierdzające planowane przyłączenia. Ponadto, sposób dostarczania mediów musi być zawarty w projekcie architektoniczno-budowlanym.

Zgłoszenie o uzyskanie technicznych warunków podłączenia do sieci energetycznej powinno zostać złożone w siedzibie przedsiębiorstwa zarządzającego siecią energetyczną w danym regionie. Warunki przyłączenia określają:

  • możliwość podłączenia danego medium,
  • zakres oraz metody rozbudowy sieci,
  • wymagane parametry techniczne przyłącza,
  • orientacyjny koszt.

Zakład energetyczny wydaje warunki przyłączenia po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. Oprócz warunków przyłączenia, wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej, w której zawarte są m.in. szacunkowe koszty przyłączenia oraz orientacyjny czas jego realizacji. Techniczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obowiązują przez okres 2 lat od ich wydania.

Jak złożyć wniosek

Zakłady energetyczne posiadają przygotowane formularze, które po wypełnieniu trzeba złożyć wraz z wymaganymi dokumentami jako wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Wnioskodawca musi podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, adres i dane kontaktowe) oraz określić:

  • numer działki, do której mają być przyłączone media
  • rodzaj obiektu, który ma być podłączony do sieci (np. budynek mieszkalny, garaż, altana, plac budowy),
  • wielkość mocy urządzeń planowanych do użytku w podłączonym obiekcie,
  • oczekiwane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową,
  • przewidywany termin rozpoczęcia dostarczania energii.

Najczęściej do wniosku dołącza się dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości oraz plan zabudowy, który precyzyjnie określa położenie budynków wraz z istniejącymi sieciami.

Proces przyłączenia

Po podpisaniu umowy o przyłączenie i uregulowaniu opłaty (lub jej części), zakład energetyczny rozpoczyna budowę przyłącza elektrycznego. Czas wykonania umowy o przyłączenie zależy od różnych czynników i może wynosić od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy (najczęściej czas przyłączenia na czas budowy trwa ok. 30–60 dni, a na stałe ponad 6 miesięcy). Przyłącze energetyczne o długości do 200 metrów kosztuje ok. 2000 – 3000 zł.

Przyłączenie następuje, gdy obie strony wykonają swoje obowiązki, włączając w to:

  • realizację prac budowlano-montażowych,
  • wykonanie instalacji odbiorczej w przyłączanym obiekcie,
  • uregulowanie opłaty za przyłączenie,
  • zgłoszenie gotowości instalacji do odbioru.

Uruchomienie przyłącza następuje po:

  • zawarciu umowy o dostarczanie energii,
  • zainstalowaniu licznika.

Obowiązki właściciela nieruchomości

Właściciel nieruchomości zgodnie z warunkami przyłączenia musi przygotować miejsce do zainstalowania przez zakład energetyczny szafki z licznikiem i złączem. Właściciel samodzielnie zleca wykonanie instalacji wewnętrznej w budynkach na działce. Dopiero po zakończeniu tych prac następuje odbiór techniczny instalacji i przyłącza. Wtedy podpisuje się umowę na dostarczanie energii elektrycznej, montuje licznik i można rozpocząć korzystanie z prądu. W chwili podpisania umowy trzeba wybrać taryfę, według której będzie naliczany koszt zużycia energii. Do wyboru są taryfy jedno- (G11) i dwustrefowe (G12). W pierwszej taryfie koszt za 1 kWh jest stały przez całą dobę, w drugiej zależy od pory dnia.

Pozostałe media

Procedura przyłączenia do sieci energetycznej często musi być powtórzona również dla innych mediów: sieci wodno-kanalizacyjnej i gazu.

To skomplikowana, lecz konieczna procedura, jeśli planuje się rozpoczęcie budowy na działce, na której nie ma mediów. Działki te zazwyczaj są tańsze od uzbrojonych. Jeśli plany budowy nie są pilne, opłaca się samodzielne doprowadzenie mediów. W przypadku zakupu działki lepszym rozwiązaniem jest posiadanie podpisanego kontraktu z zakładem energetycznym w sprawie przyłączenia, co umożliwia szybsze rozpoczęcie inwestycji na działce.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024