Podatek rolny – kiedy obowiązuje, jak go obliczyć? Część druga.

W poprzedniej części poradnika wyjaśniono, które tereny podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym oraz kto jest jego podatnikiem, jak również co stanowi podstawę opodatkowania.

Wysokość i wymierzanie podatku rolnego

Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, od 1 ha przeliczeniowego gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego należy uiścić odpowiednią kwotę będącą ekwiwalentem pieniężnym 2,5 q żyta. Natomiast dla innych rodzajów gruntów jest to równowartość 5 q żyta od 1 ha. Stawki te ustala się na podstawie średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, ogłaszaną przez Prezesa GUS do 20 października każdego roku. Warto zauważyć, że gminy mają prawo obniżać ceny skupu, co często czynią w przypadku wysokich cen żyta.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie, i wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym te okoliczności przestają istnieć. Jeśli obowiązek podatkowy powstaje lub wygasa w ciągu roku, podatek rolny za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których obowiązek ten występował. Podobnie postępuje się w przypadku zajęcia gruntów gospodarstwa rolnego na prowadzenie innej działalności gospodarczej lub przywrócenia na nich działalności rolniczej w ciągu roku podatkowego. 

Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wszystkie podmioty opodatkowania są zobowiązane do przedłożenia informacji o gruntach w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, a także do informowania o wszelkich zmianach. Podatek rolny płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jeśli grunty są współwłasnością lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, osoby fizyczne składają deklarację i opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.

W kolejnej części artykułu: zwolnienia i ulgi podatkowe dotyczące podatku rolnego.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024