Podatek VAT a sprzedaż nieruchomości gruntowej w trybie przetargu
Czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu podlega opodatkowaniu VAT?
Kwestia odpowiedniego opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu już od jakiegoś czasu stanowi problem dla podatników. Warto przyjrzeć się interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2017 roku. Zapytanie o taką interpretację wystosowała gmina, która miała wątpliwości co do opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej nieużywanymi obiektami magazynowymi.
Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntu z trzema budynkami magazynowymi – wszystkie obiekty znajdowały się w złym stanie technicznym, były nieużywane od lat, a sama gmina nigdy nie poniosła żadnych kosztów związanych z ich renowacją. Gmina argumentowała, że nie jest zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem taka transakcja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego VAT, ponieważ przedmiotowa dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i nie jest obecnie używana w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Co istotne, w tej sprawie właścicielowi nieruchomości, czyli gminie, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie poniesiono także żadnych wydatków związanych z ewentualnym ulepszeniem budynków, które mogłyby stanowić podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
Interpretacja wydana w odpowiedzi na zapytanie gminy stanowi, że sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej w trybie przetargu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co ciekawe, mimo opodatkowania, dostawa ta korzysta jednocześnie ze zwolnienia od podatku – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Wskazano, że podatnicy nie powinni utożsamiać pojęć „niepodlegający opodatkowaniu” oraz „zwolnione od podatku”, chociaż w konkretnym przypadku prowadzi to do tego samego efektu, czyli braku konieczności wykazania podatku VAT należnego od danej dostawy. W innych sytuacjach różnica między transakcjami zwolnionymi od opodatkowania podatkiem od towarów i usług a transakcjami poza zakresem VAT może prowadzić do innych rozwiązań i stwarzać podatnikom wiele problemów.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!