Przyczepa kempingowa a pozwolenie na budowę

Czy można mieszkać w przyczepie kempingowej na działce? Okazuje się, że przyczepa kempingowa, wykorzystywana do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, na stałe w jednym miejscu, może być uznana za tymczasowy obiekt budowlany, co będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, zamieszkanie na stałe w przyczepie kempingowej bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę jest zabronione. Według przepisów, przyczepy kempingowe, zarówno te z kołami, jak i bez nich, unieruchomione na okres do 120 dni, klasyfikowane są jako tymczasowe obiekty budowlane, podobnie jak wymienione wprost w ustawie barakowozy. Tymczasowy obiekt budowlany jest przeznaczony do użytkowania krótszego niż jego trwałość techniczna, może być przeniesiony lub rozmontowany, oraz nie jest trwale związany z gruntem. Przykładowe obiekty tego typu to strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, konstrukcje namiotowe, urządzenia rozrywkowe oraz przyczepy kempingowe.

Należy pamiętać, że zarejestrowanie przyczepy kempingowej jako pojazdu mechanicznego (posiadanie tablic rejestracyjnych, ważnych badań technicznych i ubezpieczenia OC) mogącego poruszać się po drogach publicznych, nie jest podstawą do wyłączenia jej z kategorii obiektów tymczasowych. Takie stanowisko potwierdziło wiele orzeczeń sądowych, w tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 7 września 2016 r. (sygnatura akt: II SA/Gd 49/16). Sąd podkreślił, że przyczepa nie zostanie uznana za pojazd (a tym samym będzie podlegała przepisom prawa budowlanego), jeżeli cel jej umieszczenia na danej nieruchomości oraz okres jej funkcjonowania wskazują na to, że jest ona obiektem tymczasowym. Długotrwałe umieszczenie przyczepy w jednym miejscu oraz jej jednoznaczne wykorzystanie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych sugeruje jej funkcję mieszkalną, co wiąże się z koniecznością stosowania przepisów budowlanych – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.

W rezultacie osoba posiadająca przyczepę kempingową i chcąca wykorzystać ją w ten sposób, zobowiązana będzie do uzyskania pozwolenia na budowę.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości przez nadzór budowlany, tj. gdy przyczepa kempingowa spełnia kryteria obiektu tymczasowego (podlegającego przepisom budowlanym), a jej właściciel nie uzyskał wcześniej pozwolenia na budowę, zostanie wydany nakaz usunięcia obiektu z terenu, na którym został umieszczony.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024