Sposoby pozyskania funduszy na zakup nieruchomości

W dzisiejszych czasach inwestowanie w nieruchomości staje się coraz atrakcyjniejsze. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę lokowania swoich oszczędności. Jak zdobyć fundusze na zakup wymarzonej nieruchomości? Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., dzieli się kilkoma sposobami.

Kredyt hipoteczny

Najpopularniejszym sposobem finansowania zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny, zaciągany na podstawie zastawu na nieruchomości. To oznacza, że w przypadku trudności finansowych i braku spłaty rat, bank ma prawo zająć i sprzedać naszą nieruchomość. Mimo, że tego rodzaju kredyt ma wiele korzyści, jak możliwość szybkiego uzyskania pełnej potrzebnej kwoty na zakup nieruchomości, finansowanie remontu i wyposażenia, niskie oprocentowanie w porównaniu z pożyczkami gotówkowymi czy konsumenckimi, istnieją także pewne minusy. Aby go otrzymać, konieczne jest spełnienie wielu rygorystycznych warunków bankowych, takich jak wiek, dochody, sytuacja rodzinna, czy rodzaj wykonywanego zawodu. Wielu młodych ludzi nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom, co sprawia, że kredyt hipoteczny może być poza ich zasięgiem.

Dotacje i programy

W kontekście finansowania zakupu nieruchomości, warto rozważyć różnego rodzaju dotacje i programy, które czasami oferują dodatkowe środki finansowe dzięki różnym, okresowym akcjom. Takie wsparcie finansowe udzielane jest zarówno przez polski rząd, jak i instytucje unijne. Jednakże, by skorzystać z tych środków, konieczne jest spełnienie określonych wymogów. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, w przypadku dotacji korzystniej wypadają osoby z minimalnym dochodem, rodziny wielodzietne oraz osoby niepełnosprawne. Warto zaznaczyć, że poprzez takie wsparcie finansowe nie można zakupić nieruchomości, którą planujemy wykorzystać do celów zarobkowych. Umowy dotacyjne zawierają klauzule, zobowiązujące nowego właściciela do nieprzekazywania nieruchomości osobom trzecim przez pewien okres, zazwyczaj kilku lat. Jeśli więc zamierzasz zainwestować dodatkowe oszczędności w działkę lub mieszkanie, a nie szukasz swojego pierwszego, własnego kąta, warto rozważyć inne sposoby finansowania – zaleca Bartosz Antos.

Alternatywne formy finansowania

„W naszej firmie postawiliśmy na zupełnie inną metodę finansowania nieruchomości. Oferujemy klientom zakup nieruchomości na raty, bez żadnych odsetek i dodatkowych kosztów. Wkład własny kształtuje się na poziomie 6.000 złotych. Inwestor podpisuje z nami umowę przedwstępną, która w pewien sposób rezerwuje daną działkę. Do momentu spłaty 50 procent ceny, może jednak zmienić działkę na inną, dostępną w ofercie. Po przekroczeniu progu wspomnianych 50 procent, inwestor staje się właścicielem nieruchomości. Spotykamy się wtedy na podpisaniu aktu notarialnego. Oczywiście jesteśmy przy tym bardzo elastyczni. Umożliwiamy zawieszenie płatności rat na okresy 3-miesięczne, a jednorazowo na 6 miesięcy. Inwestor może natomiast korzystać z działki już od momentu podpisania umowy przedwstępnej. Nie musi z tym czekać do chwili ostatecznego zakupu.” – opowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Którą metodę wybrać?

Każda osoba zainteresowana inwestowaniem w nieruchomości powinna zastanowić się nad stanem własnego kapitału oraz swoimi zarobkami i możliwościami. To pozwoli jej określić, czy wszystkie wymienione opcje są dla niej dostępne. Następnie, przyszły inwestor powinien dokonać kalkulacji wszystkich kosztów i wydatków. W oparciu o te obliczenia będzie mógł podjąć przemyślaną decyzję co do najbardziej opłacalnej dla siebie opcji – podsumowuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024