Tablice reklamowe na budynkach

Kiedy można umieszczać tablice reklamowe na budynkach? Jakie przepisy ograniczają prawo własności w tym zakresie? Jak powinny być uwzględniane zakazy dotyczące zabudowy w planie miejscowym?

Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji, ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw – w tym przypadku prawa własności – mogą być wprowadzane tylko ustawą. Oznacza to, że prawo własności podlega pewnym ograniczeniom. W jakich okolicznościach inwestor nie będzie mógł umieścić tablicy reklamowej na swoim budynku?

Przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wprowadza generalnego zakazu umieszczania reklam na budynkach. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, każdy ma prawo zagospodarować teren, do którego posiada tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub – w jego braku – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy, pod warunkiem, że nie narusza to interesu publicznego lub interesu osób trzecich – przypomina Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. W praktyce oznacza to, że inwestor może zagospodarować nieruchomość dowolnie, jeśli jest to zgodne z obowiązującymi przepisami planistycznymi. Jeśli w planie miejscowym nie ma wyraźnego zakazu umieszczania tablic reklamowych, inwestor może zrealizować takie przedsięwzięcie.

Przejrzystość zakazów w planie miejscowym

Zakazy zawarte w planie miejscowym dotyczące zabudowy muszą być formułowane przez radę gminy jasno i precyzyjnie, ponieważ stanowią ograniczenie konstytucyjnie gwarantowanych praw. Oznacza to, że wszelkie zakazy muszą wynikać bezpośrednio z treści planu, a nie mogą być uzależnione od interpretacji organów administracyjnych. Jeśli nie ma wyraźnie określonego zakazu lokalizacji tablic reklamowych, nie może być on interpretowany lub domniemany na podstawie innej dyrektywy. Takie stanowisko potwierdza większość orzeczeń sądowych, na przykład wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 września 2011 r., sygn. akt: II SA/Kr 827/11, oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt: II SA/Gd 571/15. W tym ostatnim przypadku gmina zakazała umieszczania wolnostojących reklam o powierzchni przekraczającej 4 m², ale nie wprowadziła regulacji dotyczących tablic reklamowych na ścianach budynków, co planował zrobić inwestor. Sąd uznał skargę właściciela za zasadną, ponieważ plan nie zawierał jednoznacznego zakazu dla jego przedsięwzięcia.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024