Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty?

W wyniku nowelizacji prawa budowlanego z 1 stycznia 2016 r. uruchomiony został centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, czyli RWDZ. Jest to zmodernizowana wersja systemu Elektronicznego Rejestru Wniosków i Decyzji o pozwoleniu na budowę (RWD), opracowanego przez GUNB. Celem RWDZ jest przede wszystkim usprawnienie pracy organów administracyjnych oraz ułatwienie nadzoru nad postępem procedur budowlanych. Nowy rejestr ma zapobiegać opóźnieniom powodowanym przez nieefektywną pracę urzędników – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

RWDZ został rozbudowany o informacje dotyczące zgłoszeń budowy obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, takich jak budynki jednorodzinne. W rejestrze można śledzić przebieg postępowania administracyjnego, np. sprawdzić, jakich dodatkowych dokumentów zażądał organ przy składaniu wniosku.

Dane z RWDZ są dostępne za pośrednictwem wyszukiwarki publicznej na stronie BIP GUNB i są bezpłatne. Upubliczniane są tylko informacje dotyczące wniosków i zgłoszeń złożonych po 1 stycznia 2016 r. oraz decyzji wydanych po tej dacie. W celu uzyskania informacji należy podać m.in.: informacje o dokumencie, adresie obiektu, działce oraz zamierzeniu budowlanym.

Nowy Rejestr ma na celu usprawnienie działania urzędów i przyspieszenie procedur administracyjnych. Jednakże, wcześniejszy RWD nie był dostępny dla ogółu społeczeństwa, co uniemożliwiało np. sprawdzenie historii inwestycji przez niezadowolonego sąsiada. Błędy wprowadzane w pośpiechu mogą stać się podstawą do podważenia otrzymanego pozwolenia na budowę.

Dla gmin problemem jest krótki termin na wprowadzenie danych do rejestru po złożeniu wniosku. Urzędnicy mają zaledwie 24 godziny na wykonanie tej czynności, co może prowadzić do błędów i braku możliwości ich poprawy, co w konsekwencji może stać się podstawą do podważenia otrzymanego pozwolenia na budowę. 

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024