Zadatek – kiedy wpłacać?

Podczas podpisywania umowy przedwstępnej kupujący zobowiązany jest do wpłacenia zadatku w wysokości 3 000 zł, niezależnie od wartości działki. Zadatek, zgodnie z prawem, zostanie odliczony od ceny sprzedaży podczas finalizacji transakcji kupna-sprzedaży działki. Umowa przedwstępna chroni zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku z winy sprzedającego, kupujący ma prawo żądać dwukrotności wartości zadatku. Natomiast sprzedający może zatrzymać zadatek, jeśli transakcja nie zostanie zrealizowana z winy kupującego.

Przepisy w Kodeksie Cywilnym dotyczące zadatku:

Art. 394.

§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024