Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Active Design – nowy trend w architekturze

Po modzie na ekobiurowce przyszedł czas na projekty Active Design, promujące aktywność fizyczną i prowadzenie zdrowego stylu życia. To, co jeszcze przed chwilą było abstrakcyjną wizją, dzisiaj znajduje coraz więcej zwolenników – mówi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Active Design – na zdrowie!

Active Design to metoda projektowania budynków, ulic i całych dzielnic, która wykorzystuje architekturę i urbanistykę do zwiększenia aktywności fizycznej jej mieszkańców. Jakiś czas temu zauważono, że siedzący tryb życia i brak chociażby minimalnego ruchu jest jednym z kluczowych czynników ryzyka w chorobach przewlekłych. Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, udary mózgu, niektóre nowotwory – to największe epidemie naszych czasów. Ich rozwojowi sprzyja natomiast nieuprawianie żadnego sportu. Naukowcy wskazują, że obecnie bezczynność fizyczna wyprzedziła palenie w "rankingu" najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Active Design – na czym to polega?

Idea Active Design postuluje zatem takie projektowanie przestrzeni miast i osiedli, aby ich mieszkańcom nie opłacało się wsiadać do jakiegokolwiek środka transportu, a jednocześnie żeby mieli zapewnioną chociażby odrobinę ruchu. Active Design zakłada też uzupełnianie przestrzeni miejskiej o liczne tereny rekreacji, pozwalające na umiarkowaną aktywność osób w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. No i wreszcie Active Design dba o nasze odpowiednie żywienie, zapewniając mieszkańcom dostęp do miejsc, w których będą mogli kupić świeże i zdrowe produkty (rynki, targowiska, małe sklepiki), z jednoczesnym ograniczeniem ogromnych powierzchni handlowych (galerie, supermarkety) i sieci fast-foodów. Przestrzeń zgodna z ideą Active Design ma zatem podświadomie zachęcać mieszkańców do dokonywania zdrowszych wyborów – wskazuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Każdy najdrobniejszy element może mieć znaczenie

Zasady Active Design obejmują zarówno oczywistości, takie jak to, iż chodnik zwiększy ruch pieszych, a oświetlenie ulicy poprawi bezpieczeństwo, jak i bardziej złożone reguły. Projektowanie potrafi być bowiem niekiedy grą psychologiczną. Istotna jest jakość przestrzeni, jej rozmiar, tekstura, a także to w jaki sposób ludzie postrzegają tę przestrzeń. Przykładowo, wyeksponowanie i dobre oświetlenie schodów z pewnością bardziej zachęci pieszego do spaceru, niż schowane w ciemności, wąskie przejście. Z kolei znak, zawierający szczegółową mapę i rozpiskę dystansów w najbliższej okolicy może wpłynąć na decyzję o rezygnacji z autobusu na rzecz zdrowego spaceru.

Czy Active Design ma szansę przyjąć się w Polsce?

Pytanie zatem o to, czy nurt Active Design ma szansę przyjąć się w Polsce? Na razie robi on furorę w Stanach Zjednoczonych, gdzie promują go nie tylko znani architekci, ale również politycy i artyści. Michael Bloomberg – były burmistrz Nowego Jorku – zdecydował się nawet na stworzenie Center for Active Design, które rozdaje specjalne certyfikaty Fitwel. To jego odpowiedź na proekologiczne certyfikaty BREEAM i LEED. Inwestorzy, chcąc ubiegać się o ten szczególny tytuł, muszą w taki sposób zoptymalizować projektowany budynek, aby skłaniał on do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Active Design – pierwsze kroki w Polsce

W Polsce mamy już pierwsze budynki, realizujące ideę Active Design. Póki co są to jednak głównie biurowce... ale w końcu od czegoś trzeba zacząć. Proekologiczne budynki jeszcze do niedawna też uchodziły za rzadkość. Tymczasem z roku na rok dynamicznie rośnie liczba tego typu projektów. Co istotne, Active Design nie musi ograniczać się wyłącznie do nowotworzonych projektów. Z powodzeniem założenia tego nurtu można też stosować do już istniejącej infrastruktury i zabudowy, poprzez dodanie do nich dodatkowych elementów.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies