Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Zasiedzenie to instytucja, która często jest przedmiotem spraw sądowych. Właściciele toczą spór z posiadaczami nieruchomości o mniejszy lub większy kawałek ziemi. No ale czy każdy teren można zasiedzieć? Czy zasiedzeniu podlega na przykład służebność gruntowa? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Czym jest służebność gruntowa?
Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości pewnym prawem. Może ono występować w trzech różnych wersjach. Po pierwsze właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. Po drugie właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań. Po trzecie natomiast właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują. Tak przynajmniej stanowią przepisy Kodeksu cywilnego. Oczywiście służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, aby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości nią obciążonej.
Czym jest zasiedzenie?
Z kolei posiadacz nieruchomości, niebędący jej właścicielem, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. W przypadku złej wiary może nabyć własność dopiero po upływie trzydziestu lat. Inaczej mówiąc, korzystanie z cudzej nieruchomości może doprowadzić do sytuacji, w której posiadacz stanie się właścicielem. Czym jest dobra, a czym zła wiara? Z tą pierwszą mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba żyje w błędnym przekonaniu, że przysługuje jej określone prawo podmiotowe. Z kolei zła wiara pojawia się wtedy, gdy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że określone prawo mu nie przysługuje – wyjaśnia Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Czy można zasiedzieć służebność gruntową?
Należy podkreślić, że w pewnych sytuacjach może dojść do zasiedzenia służebności gruntowej. Pewnie niejednemu zdarzyła się sytuacja, w której odziedziczył nieruchomość, przez którą przebiega polna droga. Orzecznictwo sądów zna wiele takich przypadków. Te służebności są z reguły użytkowane przez właścicieli okolicznych nieruchomości, a droga pomaga im w wygodnym dojeździe z drogi publicznej do swojej działki. Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Problem polega na tym, że nie wiadomo, czym właściwie jest trwałe i widoczne urządzenie. Uznaje się jednak, że musi mieć ono postać widocznego przedmiotu, który jednocześnie jest rezultatem świadomego i zaplanowanego działania człowieka.
Jak zasiedzieć służebność drogową?
Jak zatem w praktyce zasiedzieć drogę? Samo przejeżdżanie przez określony teren nie wystarczy. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy właściciele okolicznych nieruchomości dbają o drogę. Wystarczy zatem chociażby zasypać nierówności, zalać teren asfaltem albo położyć na nim kostkę brukową. Wtedy niewątpliwie droga będzie stanowiła utwardzony, urządzony szlak drożny. Takie działanie można uznać za stworzenie trwałego i widocznego urządzenia. Oczywiście w takim przypadku termin zasiedzenia należy liczyć od momentu utwardzenia drogi. Należy przy tym mieć na względzie kwestię dobrej i złej wiary – dodaje Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Saveinvest sp. z o.o.
www.grunttozysk.pl
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.