Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Gminy zmuszają inwestorów do budowy infrastruktury

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których gminy odmawiają wydania pozwolenia na realizację danego przedsięwzięcia budowlanego, jeśli inwestorzy na własny koszt nie wybudują najpierw odpowiedniej infrastruktury.

Obecnie coraz częściej można spotkać się z sytuacjami, w których gminy nakładają na inwestorów obowiązek wykonania, na własny koszt, odpowiedniej infrastruktury. Mowa tu zarówno o budowie dróg, jak i nawet przewodów lub urządzeń wodociągowych czy kanalizacyjnych. Choć przeprowadzenie takich prac, zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, należy do zadań własnych gmin, muszą wykonywać je w ostatecznym rozrachunku właśnie przedsiębiorcy noszący się z zamiarem realizacji na danym terenie swojego zamierzenia inwestycyjnego.

Gminy często argumentują swoje postępowanie brakiem wystarczających środków finansowych. Nierzadko również decydują się na ich budowę, ale w bardzo odległym czasie, co sprawia, że zniecierpliwieni inwestorzy w końcu przejmują inicjatywę. Natomiast wybudowana przez inwestorów z własnych środków  infrastruktura przejmowana jest później przez gminy za darmo (inwestorzy nieodpłatnie przenoszą własność na rzecz gminy). Brak regulacji prawnych w tej kwestii sprawia, że dochodzi do wielu konfliktów, które najczęściej trafiają do sądów, a całe postępowanie toczy się niekiedy nawet latami.

Na omówionej tu kwestii nie kończą się niestety problemy inwestorów z infrastrukturą techniczną. Kłopotliwa jest również kwestia budowy jej urządzeń przez gminę z udziałem środków publicznych - czyli Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze źródeł Unii Europejskiej lub też źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Wzrost wartości nieruchomości wynikający bezpośrednio z przeprowadzenia takich prac stanowi, w myśl ustawy o gospodarce nieruchomościami, podstawę do nałożenia na jej właściciela bądź użytkownika wieczystego opłaty adiacenkiej. Nie ma jednak w polskim prawie przesłanki, która uzależniałaby powstanie infrastruktury od zgody inwestorów - jeśli władze gminne postanowią o jej budowie, właściciele mogą jedynie próbować odwołać się od nałożonej opłaty. Co więcej, przy uchwalaniu decyzji nakładającej opłatę adiacencką, nie odgrywa żadnego znaczenia fakt, czy właściciele rzeczywiście korzystają z nowo powstałej infrastruktury – jeśli zaistniała teoretyczna możliwość jej użytkowania jest to wystarczający powód, by wnioskować o wzroście wartości nieruchomości i w konsekwencji nałożyć opłatę adiacencką.

Jak widać infrastruktura techniczna może przysporzyć inwestorom niemało problemów – dołożyć dodatkowych kosztów lub też znacznie opóźnić realizację ich przedsięwzięcia. Warto zatem, jeszcze przed wyborem gruntu pod inwestycję, sprawdzić go właśnie pod kątem koniecznej infrastruktury – radzi Bartosz Antos z portalu www.gruntttozysk.pl

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Gminy zmuszają inwestorów do budowy infrastruktury zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies